Co je malé, to je hezké. Třeba tintítko

21. březen 2022

Označení něčeho malého, nejčastěji drobného, malého i slabého člověka. To je tintítko.

Internetová jazyková příručka uvádí příklad: "Nebyl žádný kulturista, spíše tintítko", který protikladem dobře význam slova ilustruje. Tintítko je slovem expresivním, citově zabarveným a v současnosti není slovem frekventovaně užívaným.

Jiří Rejzek v Českém etymologickém slovníku uvádí souvislost se slovem titěrný, které je doloženo už v Jungmannově slovníku v polovině 19. století s významem dětinský, ničemný, ale i mistrný, podivný. Usuzuje snad na expresivní přetvoření ze středoněmeckého slova tenterie označujícím cetky nebo laciné ozdůbky. Slovo asi vzniklo jako slovo zvukomalebné nejprve v latině a pak ve francouzštině. U slova je dnes doložen význam drobounký, nepatrný, nimravý.

autor: Helena Chýlová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.