Jak se hrálo před devadesáti lety? Staré lidové muzikanty zachytila francouzská nahrávací firma

10. duben 2018

V roce 2009 vydal Etnologický ústav Akademie věd České republiky komplet 5 CD, na nichž jsou zachyceny nahrávky lidové hudby v Československu v letech 1929-1937. Tyto nahrávky vznikly díky Fonografické komisi České akademie věd a umění a natočila je francouzská gramofonová firma Pathé.

První etapa nahrávání historických snímků lidové hudby probíhala na podzim roku 1929. Interpreti byli zváni do Prahy, kde v Národním domě na Vinohradech bylo za odborného dohledu Otakara Zicha a Karla Plicky pořízeno kolem třiceti nahrávek lidových písní z Čech.

Interpreti z Chodska, Klatovska i Podkrkonoší

Z Chodska byla na doporučení hudebního skladatele a sběratele lidového umění Jindřicha Jindřicha vyslána skupina zpěváků z Postřekova a Luženic. Na dudy hrál sedlický dudák Jakub Havel, na housle Josef Pelnář z Luženic a na Es klarinet Jakub Kupilík z Bořic. Na nahrávky z roku 1929 z Čech se dostaly kromě chodských písniček ještě písně z okolí Klatovska, Jičínska, Podkrkonoší a z Pasek nad Jizerou.

autor: Josef Kuneš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.