Jedlé plody hlohu peřenoklaného vypadají jako malá okrasná jablíčka

5. listopad 2021

Velkoplodý hloh peřenoklaný obohatí zahradu i váš jídelníček. Z jeho plodů je dobrý kompot, marmeláda, likéry, pečený čaj, z nasušených klasický čaj. Bylinkáři i tyto hložinky nakládají do alkoholu na tinkturu.

Hloh peřenoklaný pochází z jihovýchodní Asie, v posledních letech jsou sazenice k sehnání také v našich zahradnictvích. „Stačí ho zasadit a zalévat, než zakoření. Má rád slunná stanoviště,“ radí bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová. Počítejte s tím, že hloh peřenoklaný je rozložitý keř, který dorůstá do 3 až 6 metrů. Plodí hojně, 4 až 5 let po výsadbě.

Na západě Čech se šíří psincový kašel. Jedná se o sezónní vysoce infekční onemocnění psů, které se pravidelně vyskytuje nejen na podzim, ale také na jaře. Pes se může nakazit všude, kde se setkává s dalšími pejsky, například na výstavě nebo na cvičišti. O příznacích a léčbě psincového kašle a jeho komplikací hovoří veterinář Radek Protiva.

Než se v druhé půlce listopadu vrhneme na přípravu adventní a vánoční výzdoby, ještě máme čas pohrát si s dětmi při podzimním tvoření. Podle návodu lektorky výtvarných technik Lenky Kohoutové vyrobíme dekorační truhlíky s roztomilými ježečky a muchomůrkami. Základním materiálem jsou kousky látky a polystyrenové koule. Je libo hnědého nebo barevného ježka?

Jak udělat topinambury stravitelnějšími? Autorka květinových kuchařek a lektorka vaření z jedlých rostlin Jana Vlková nedá dopustit na semínka libečku, případně dalších z čeledi miříkovitých. Z fenyklových semínek vaří Fenyklové bonbóny. Ty by se mohly hodit i do mikulášské nadílky. Zapište si a vyzkoušejte recept.

Zveme např. na exkurzi Za zimními houbami do přírodní rezervace Diana na Tachovsku 7. 11., na tvořivou dílnu Podzimní kamarádi na prstu 13. 11. v rokycanském muzeu, na mykologickou vycházku 13. 11. kolem rybníku Strženka u Plzně a na přednášku Antonína Dvořáka Ze včelařské praxe aneb Jak to dělám já 18. 11. v TOTEMu v Plzni-Bolevci.

Houbaři v tomto období mohou nacházet jedlou třepenitku makovou. Je to dřevní houba, takže jí nevadí sucho. Hodí se do polévek, houbových směsí i dalších jídel. Podle čeho ji poznáme a čím se liší od jedovaté třepenitky svazčité, vysvětluje Zdeněk Hájek, předseda Mykologického klubu Plzeň.

Bylinkářka a pěstitelka bylin a drobného ovoce odpovídá na dotaz, jak přezimovat pupečník asijský. Bylinka není mrazuvzdorná, na zimu je třeba ji přenést do místnosti s teplotou 10 až 15° C. Pupečník prokrvuje končetiny a mozek a regeneruje játra a ledviny.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio