Jiří Boudník: Česká kotlina - to je pohoda. V New Yorku musíte bojovat, abyste se měli dobře

27. září 2021

Plzeňan Jiří Boudník se do USA se dostal jako sedmnáctiletý v roce 1989. Vystudoval zde architekturu. Po 12 letech zažil jako přímý účastník teroristický útok na New York.

Michal Jančařík a Jiří Boudník

Jiří Boudník pracoval v září 2001 jako inženýr na stavbě budovy federálního soudu na jižním cípu Brooklynu. Místo je vzdálené vzdušnou čarou asi 2 km od věží World Trade Center. Bezprostředně po teroristickém útoku a následném pádu mrakodrapů Světového obchodního centra zachraňoval lidi. Na troskách pak pracoval den co den celých šest měsíců. O tomto ultimátním zážitku napsal knihu s názvem Věže - příběh 11. září.

Jaká byla cesta do Ameriky, která začala v červenci 1989? Proč se Jiří Boudník po dvaceti letech vrátil do Čech? Dá se srovnávat život v Plzni a v New Yorku? Poslechněte si rozhovor a dozvíte se i to, co Jiří Boudník dělá v současnosti.

autor: Michal Jančařík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.