Na zahradě se chystáme na jaro. Připravujeme záhony, stříháme okrasné keře

6. únor 2024

Podle zahradníka Jana Krause je prací na zahradě, které bychom už neměli odkládat, aktuálně poměrně dost. Nehledě na to, že zahradník nebo zahrádkář si najde práci kdykoli během roku. Do čeho se pustit teď v únoru?

Všechno, co jsme na zahradě nestihli na podzim, teď můžeme dohnat. „Neznám zahrádkáře, zahradníka, který by na podzim zvládl udělat všechno, co udělat chtěl. Pokud jsme to nestačili, je čas shrabat spadané listí, zamulčovat rostliny, ostříhat trvalky. Měli bychom také opravit nářadí, případně koupit nové,“ vyjmenovává zahradník Jan Kraus.

Teplejší únorové dny, kdy půda není promrzlá a je poměrně vlhká, můžeme využít k rytí záhonů. A čím záhony pohnojit? „Měli bychom se přiklonit spíš k organickým biologickým hnojivům,“ zdůrazňuje Jan Kraus, „takže buď seženeme klasický stájový hnůj, který výborně občerství půdu, nebo můžeme koupit i granulovaná připravená hnojiva. Pochopitelně hnojení se odvíjí především od toho, co budeme na záhony sázet.“

Je vhodná doba i na prostříhání okrasných keřů, které nekvetou hned brzy zjara. „Na keře, které kvetou začátkem sezóny, už je pozdě,“ upozorňuje zahradník, „to bychom se připravili o jarní kvetení a to by byla škoda.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.