24. mezinárodní folklorní festival CIOFF® PLZEŇ 2022 – 1. část záznamu

8. červenec 2022

Ve dnech 8. – 12. června 2022 proběhl v Plzni a na dalších místech 24. mezinárodní folklorní festival CIOFF® PLZEŇ 2022. Český rozhlas Plzeň jako hlavní mediální partner festivalu pořídil záznam hlavního festivalového pořadu nazvaného „V dobrém jsme s v Plzni sešli…“, který proběhl v pátek 10. 6. 2022 na hlavní festivalové scéně U Branky v Plzni.

Poslechněte si 1. část záznamu, ve které účinkují Folklorní soubor Salajka (Dambořice), Soubor písní a tanců Jiskra (Plzeň) a Folklorní soubor Sveti sava (Zvornik, Bosna a Hercegovina).

Salajka Dambořice

Folklorní soubor Salajka zpracovává lidové tance a písně z Hanáckého Slovácka, Kyjovska a dalších regionů Moravy a Slovenska. Tento folklorní soubor působí v malebné vesničce Dambořice, která se nachází v severní oblasti Hanáckého Slovácka. V roce 2002 jej založili manželé Trumpešovi. Za dobu své existence soubor výrazně přispěl k obohacení kulturního života a zachování tradic v Dambořicích a také k obnovení kroje Hanáckého Slovácka z období kolem roku 1820.

Jiskra Plzeň

Folklorní soubor Jiskra vznikl v roce 1958. Od svého založení se věnuje zpracování folklorního materiálu ze západních Čech – v jeho repertoáru jsou lidové písně a tance z Plzeňska, Žinkovska a Chodska. Lidová muzika vychází z původní štrajchové a dudácké muziky, hudební i taneční zpracování čerpá z národopisných sbírek daných oblastí. Jednotlivá pásma vychází z tradičních projevů výročního a rodinného zvykosloví.

Sveti sava, Zvornik (Bosna a Hercegovina)

Folklorní soubor Sveti Sava vznikl v roce 1995 a aktuálně ho tvoří skoro 200 členů v taneční, hudební a pěvecké složce. Soubor zpracovává bohatou folklorní tradici regionu okolo města Zvornik. Soubor se hrdě hlásí ke svým srbským kořenům.

Druhou část záznamu si poslechněte ve Špalíčku lidových písní 11. července krátce po 19. hodině.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.