Americká kapela Lynyrd Skynyrd vystoupí v Plzni. Zahájí Slavnosti svobody

1. květen 2015

V Plzni vystoupí legenda jižanského rocku, kapela Lynyrd Skynyrd. V areálu ploché dráhy zahájí Slavnosti svobody připomínající 70. výročí osvobození města americkou armádou. Kapela se proslavila především skladbou Sweet Home Alabama.

Filmy Forrest Gump nebo Con Air, to jsou jen dva z mnoha snímků, kde skladba Sweet Home Alabama zazněla. Lynyrd Skynyrd ji vydali na svém druhém albu Second Helping v roce 1974.

V té době byl guvernérem státu Alabama George Wallace prosazující rasovou segregaci. Na jeho podporu měla podle některých lidí skladba vzniknout. Bubeník kapely Artimus Pyle ale rasistický podtón textu Ronnie Van Zanta kategoricky odmítá.

„Ronnie mi vysvětlil, že podle něj by žádný jižan neměl být posuzován podle toho, co se dělo před několika sty lety. Nemám nic proti Afroameričanům, ani Ronnie neměl. Rozdal by se pro kohokoli bez ohledu na barvu kůže. Ronnie nebyl rasista,“ vysvětluje Pyle.

Sám Ronnie Van Zant tvrdil, že Sweet Home Alabama napsal v legraci jako reakci na skladby Neila Younga nazvané Southern Man a Alabama, které kritizovaly jižanský způsob života.

Přesto se skladba Sweet Home Alabama stala neoficiální hymnou tohoto státu a jednou z nejcitovanějších písniček ve filmovém průmyslu.

autoři: ako , vok
Spustit audio