Ani protestní akce nezachrání "dům hrůzy u Radbuzy"

17. červen 2011
Zprávy , Zprávy

Plzeňští zastupitelé včera po několikahodinovém jednání odmítli vyhovět podnětu občanského sdružení Kultura(k) vítězí, které požadovalo vypracování územního a regulačního plánu na území Domu kultury Inwest na Americké třídě v centru města. Regulační plán by byl závazný pro pozdější územní rozhodnutí. Zastupitelé zároveň téměř jednohlasně schválili zpracování regulačních podmínek, jimiž se budou znovu zabývat.

Občanské sdružení chtělo, aby město regulačním plánem zabránilo soukromému investorovi a majiteli objektu postavit místo kulturního domu jen další obří obchodní centrum s parkovištěm, které se ani podle památkářů do blízkosti městské památkové rezervace nehodí. S tím se v diskusi ztotožnili i zastupitelé, členové vedení města jednohlasně prohlásili, že pouze obchodní centrum tam nebude.

Proti konci Inwestu, největšího kulturního stánku v Plzni, vystupuje stále více lidí. Prostřednictvím internetových stránek občanského sdružení například v minulých dnech rozesílali zastupitelům maily se svými názory na budoucnost atraktivního území v centru. Primátor Martin Baxa jich obdržel přibližně 1000, podobně na tom byli i další radní a zastupitelé. Maily obsahovaly žádosti lidí, aby se Inwest neboural nebo třeba, aby město objekt koupilo a postavilo tam něco vlastního. O demolici kulturního domu už je ale patrně rozhodnuto. Poslední naděje zastánců budovy zhatili počátkem června památkáři, když nepodpořili snahy prohlásit stavbu z roku 1986 za památku.


Primátorův technický náměstek Petr Rund zastupitele ujistil, že město s investorem, hodlajícím postavit centrum za stovky milionů korun, jedná. Vznikly tři pracovní skupiny zaměřené na dopravu, architekturu a na využití areálu pro kulturu. Odborníci vypracovávají podmínky, které budou zahrnuty do podmínek územního řízení. "Chci, aby na tom místě vyrostl architektonicky kvalitní objekt s kvalitní náplní. Investor změnil pohled na projekt a souhlasí se zařazením bytů, kanceláří, sportoviště, kultury, obchodu, služeb obyvatelstvu," vyjmenoval Rund. Ujišťoval zastupitele o tom, že investor má zájem se na vícefunkčním areálu domluvit.

"Je to soukromý vlastník pozemku a objektu, my jsme povinni respektovat soukromá práva. Jde o to, jak lze najít nějaký soulad mezi zájmy investora a zájmy města ve vztahu k dalšímu rozvoji," doplnil primátor.

Dům kultury Inwest Plzeň

Občanské sdružení Kultura(k) vítězí nasbíralo pod svůj požadavek proti bourání kulturního domu přes 1300 podpisů. Předložený projekt navíc podle Martina Marka ze sdružení neúměrně zvýší dopravu a hluk na Americké třídě. Inwest, nazývaný lidově Dům hrůzy u Radbuzy, i pozemky pod ním patří soukromé společnosti Amádeus.


Jeden z největších domů kultury v tehdejší ČSSR má kapacitu sálu 2000 lidí. Konají se tam koncerty, maturitní plesy, módní přehlídky, veletrhy a konference. V obří stavbě sídlí také Divadlo Miroslava Horníčka a řada obchodů, které už pronajaté prostory opustily nebo do konce června opustí.

autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: ČTK
Spustit audio