Antikomunista a zachránce života převzali Cenu hejtmana za občanskou statečnost

19. listopad 2003
Zprávy , Zprávy

První Ceny hejtmana za občanskou statečnost předal včera Plzeňském krajském úřadu hejtman Petr Zimmermann dvěma z celkem pěti nominovaných kandidátů. Cenu udělovanou při příležitosti státního svátku 17. listopadu převzal celoživotní komunistický bojovník, politický vězeň a autor světově unikátní Zahrady obětem zla Luboš Hruška a muž, který zachránil lidský život, zvěrolékař Václav Poláček.

Hejtman Petr Zimmermann se domnívá, že oceněni by měli být lidé, kteří vyvinuli určité osobní nasazení, podstoupili určité riziko při konání dobra. Cena za statečnost by se měla podle něj stát novou krajskou tradicí - oceněním celoživotních postojů i konkrétních činů.

Šestasedmdesátiletý Luboš Hruška dostal ocenění za svůj celoživotní protikomunistický postoj, za statečnost v komunistických lágrech. Cena mu patří za stálý tvrdý boj v projednávání komunistických zločinů a důslednou snahu o jejich potrestání. Za své nekompromisní stanovisko i za přeměnu zděděného ovocného sadu v Památník obětem zla a Meditační zahradu získal letos od papeže Jana Pavla II. Řád svatého Silvestra, v roce 1997 ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Mezi drahami Marsu a Jupitera krouží i malá planetka, která nese Hruškovo jméno.

Památník obětem zla

Za záchranu lidského života muže, který zkolaboval v letos v květnu na country slavnostech ve Svržně na Domažlicku, dostal ocenění zvěrolékař Václav Poláček z Hostouně.

Spustit audio