Arthur Conan Doyle: Černý Petr. Geniální detektiv Sherlock Holmes vyšetřuje vraždu starého námořníka
Vysloužilý námořní kapitán přezdívaný pro svoji snědou tvář a ne právě vybrané chování Černý Petr je ve své chatě připomínající lodní kajutu nalezen mrtvý. Někdo osamělého mořského vlka přišpendlil harpunou ke stěně chaty. Kdo zavraždil nejúspěšnějšího lovce tuleňů a velryb? Nejslavnější detektiv všech dob na to jistě přijde.
Povídka Černý Petr vyšla v roce 1905 v povídkovém souboru s názvem Návrat Sherlocka Holmese, tedy v knížce, kterou autor vydal poté, co více než deset let odolával prosbám a přáním svých čtenářů, aby nejslavnějšího detektiva všech dob nenechal zemřít.
Duchovní otec nejslavnějšího detektiva všech dob, sir Arthur Conan Doyle se narodil v roce 1859 v Edinburghu. Studoval medicínu na zdejší univerzitě a říká se, že diagnostické metody jednoho z tamějších profesorů ho přivedly na ideu dedukční metody, kterou později v jeho příbězích s takovým úspěchem užíval Sherlock Holmes. Psát začal právě na univerzitě, jeho první povídka vyšla časopisecky v roce 1879. Během studia a po jeho dokončení působil jako lodní lékař. Později si otevřel vlastní lékařskou ordinaci.
Vedle lékařské praxe se věnoval i psaní. První případ detektiva Sherlocka Holmese - Studie v šarlatové – napsal v roce 1886. Několik nakladatelství román odmítlo, vyšel tedy nejdříve časopisecky a teprve v roce 1888 i knižně. Druhý román o Sherlocku Holmesovi – Znamení čtyř - vyšel o dva roky později. O co méně pacientů měl Arthur C. Doyle ve své lékařské ordinaci, o to více psal. V roce 1891 začínají jeho holmesovské povídky vycházet pravidelně v časopise Strand Magazine. A čtenářům se líbily. O rok později vyšly knižně pod názvem Dobrodružství Sherlocka Holmese. Ovšem už v následujícím roce nechal autor slavného detektiva v povídce Poslední případ zahynout. V roce 1894 vyšly Vzpomínky na Sherlocka Holmese. S novým stoletím se ale A. C. Doyle ke svému slavnému a oblíbenému detektivovi opět vrací a v roce 1905 vydává sbírku povídek Návrat Sherlocka Holmese. Po delší pauze vychází roku 1917 knižně další sbírka povídek publikovaných dříve v časopise Strand Magazine Poslední poklona Sherlocka Holmese. Sbírka povídek s názvem Archiv Sherlocka Holmese vyšla v roce 1927.
Lékař a spisovatel Arthur C. Doyle byl velkým sportovcem, angažoval se v politice, hodně cestoval. Zemřel na selhání srdce ve svém domě v Crowborough v roce 1930.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.