Ateliéry regionálních umělců se po roce opět otevřou veřejnosti

13. září 2017
kreslit

Lidé v Plzeňském kraji budou mít 24. a 25. září opět možnost podívat se do ateliérů lokálních umělců. Víkendu otevřených ateliérů se letos zúčastní bezmála 80 výtvarníků.

Akce nazvaná Víkend otevřených ateliérů se v Plzeňském kraji koná už podruhé. Do zákulisí své tvůrčí práce nechá letos veřejnost nahlédnout na 48 místech celkem 77 umělců. Jsou mezi nimi malíři, sochaři, fotografové, grafici, módní návrháři či designéři. Mezi vystavujícími jsou zkušení i začínající umělci.

„Nechceme určovat, co je a není umění, to prověří čas. Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika," řekla pořadatelka Jana Brabcová ze společnosti Grafia.

Během víkendu 24. a 25. září se lidé budou moci nejen seznámit s různými výtvarnými technikami, ale budou mít možnost si i sami něco vyzkoušet. Připraveny jsou pro ně také tvůrčí dílny. Svou zručnost a talent budou moci zájemci prověřit například při sochání z pórobetonu v prostoru DEPO2015, ale také při malování v Galerii města Plzně nebo při kreslení vtipů či ženského aktu.


Návštěvníci se při své cestě po ateliérech mohou řídit speciální mapou, kde jsou vyznačené adresy a také konkrétní nabídky jednotlivých míst. Vstup do všech míst je zdarma, někde je ale třeba se kvůli omezeným prostorovým možnostem předem registrovat. Bližší informace jsou k dispozici na: www.otevreneateliery.cz

Pouť po ateliérech oživí i tetování a staré panenky

Program oživí také netradiční umění, jako jsou třeba dřevěné pohyblivé plastiky Jiřího Špinky, které pohání dřevěný stroj hodinového typu. Jak se dělají sluneční hodiny, vysvětlí návštěvníkům Kamil Řezníček, tetování a hřbitovní tématiku představí Luboš Vetengl. Chybět nebudou ukázky restaurování starých panenek a také výrobky z gramofonových desek.

Prvního ročníku loni se účastnilo padesát vystavujících výtvarníků a v mapě bylo třicet zastávek, kam přišlo na dva tisíce lidí. Letos se z Plzně akce rozšířila i do Klatov, Přeštic, Horní Břízy, Břas, Staňkova, Nových Mitrovic a do dalších obcí.

autoři: ČTK, Směna ČRo Plzeň
  • Aktuální dění
  • Zpráva