Až za oceán se dostaly kraslice od Marie Kučerové z Plzně

20. duben 2022 08:47, aktualizováno

Její velikonoční vajíčka mají i lidé v USA nebo Kanadě. Malérečka Marie Kučerová z Plzně zdobí kraslice už 22 let, tuto zálibu ale objevila až s odchodem do důchodu.

Kraslice od Marie Kučerové

Na ruční práce neměla paní Marie Kučerová z Plzně nikdy trpělivost, v důchodu ale začala zdobit kraslice a zjistila, že ji jemná a soustředěná činnost uklidňuje. „Začalo to tak, že děti měly přinést do školy ozdobené kraslice, vůbec nám to nešlo, tak jsem to zkoušela pořád znova a znova,“ vyprávěla. Protože se vosk na vajíčku snadno rozteče, zvolila paní Kučerová akrylové barvy a s těmi pracuje dodnes.

„Každý tah na vajíčku znamená namočit znovu jehlu do barvy,“ popsala postup. Na kraslice ale používá také ubrouskovou metodu tzv. dekupáž, kterou doplňuje o lepení malých kamínků. Když nemá po ruce vejce, ozdobí ubrousky kolečka ze dřeva nebo kameny.

Paní Marie pochází z obce Klášter u Zelené Hory, vzpomíná třeba na velikonoční křístání s řehtačkami. Ve svých 79 letech má ráda práci na zahradě, na jaře ji těší hlavně tulipány a narcisy. „Mám i záhony za domem, nejsou nijak ohraničené, tak každému z domu říkám, ať si utrhne,“ prozradila.

Tisíc vajec za rok byl rekord

Za rok ozdobí malérečka asi 500 vajec, v jednom rekordním roce zvládla vyrobit dokonce 1 000 kraslic, nejčastěji ze slepičích vajec. Zvládne ale i husí nebo pštrosí vejce. Její výtvory se přitom dostaly do celého světa. „Jeli jsme s hejtmanem na svatováclavské slavnosti do Vídně, pak se kraslice dostaly také do Kalifornie, kde jsou v muzeu, nebo do Toronta,“ vyprávěla.

Každoročně na Velikonoce se lidé mohou od paní Kučerové něco přiučit, techniku zdobení kraslic ukazuje v muzeích nebo třeba v zoo. „Jsem ráda, že jsem mezi lidmi, že se jim moje práce líbí,“ uzavřela.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...