Bat-eared fox i Löffelhund. Je tohle zvíře spíš liška nebo pes?
Tato africká psovitá šelma má své typické rysy již ve svém jméně, kterým je pes ušatý. Velké uši používá jako svůj hlavní smyslový orgán zejména při hledání potravy, kterou tvoří z velké části hmyz, ale i za účelem odvádění přebytečného tepla z těla.
„Pes ušatý má velmi slabý zrak, uši tedy používá také ke sledování okolí kvůli případným predátorům. Pohybuje se zejména v noci a žije v jižní a jihozápadní části Afriky,“ začal s výkladem chovatel malých a velkých šelem v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Bronislav Ludín.
Pes ušatý se živí především hmyzem, ale pochutná si i na medu či bobulích. „Neodmítne ani malé ptáky nebo savce,“ dodal Ludín. Uzpůsobený stravě má pes ušatý také svůj chrup – jeho zuby nejsou sice největší, zato jsou nejpočetnější mezi šelmami: „Tento živočich má až 52 zubů," doplnil chovatel.
V cizích jazycích se psovi ušatému říká různě – v angličtině je to bat-eared fox, tedy liška s netopýříma ušima, v němčině zase der Löffelhund, tedy pes s velkými slechy, případně doslova pes s ušima ve tvaru lžíce. Ke komu má tedy tohle zvíře blíž? „Stylem života má pes ušatý blíže k lišce – nežije přímo v norách, ale velké hluboké nory vytváří,“ řekl Bronislav Ludín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.