Baví ho deskové hry, tak je sám tvoří

11. srpen 2021 08:30, aktualizováno

Opustil svoji původní profesi a začal se věnovat deskovým hrám. Radek Zelenka z Klatovska, otec tří dětí, se začal živit jako autor a vydavatel deskových her, které ho už dlouho bavily.

Radek Zelenka studoval ekonomii a zabýval se obchodem. Nyní navrhuje a vydává deskové hry. „Už dlouho jsem si hrál s tou myšlenkou, že budu vydávat hry a jednoho dne jsem si řekl: dneska už to udělám,“ zavzpomínal.

Hry Radka Zelenky jsou určeny pro rodiny s dětmi a nacházejí se v malých krabičkách. Díky své velikosti je možné si hry vzít kdekoli sebou na cesty. Zároveň autor myslel i na ekologii a snažil se hry vměstnat do co nejmenší krabičky, aby se neplýtvalo materiálem. Mezi hry Radka Zelenky patří třeba Bambilion dětských her, Hurá ven! – 21 her pod otevřené nebe nebo hra Další prosím.

Jak vznikají nápady na hry?

„Vždy vznikla nějaká potřeba a já jsem tou hrou tu potřebu řešil. Například když jsme čekali v restauraci na jídlo a potřeboval jsem děti zabavit, přemýšlel jsem, co udělat,“ vysvětlil Radek Zelenka. Takto vznikl jeho kapesní soubor her, které se dají snadno a rychle připravit a odehrát.

Návody her jsou jednoduché a krátké, a proto si na své přijdou lidé, co dlouhým, složitým hrám příliš neholdují. Krátké hry mají další benefit. „Když dítě prohraje, tak můžete hrát hned další hru a dítě prohru lépe vstřebá,“ poznamenal Radek Zelenka. Podle něj by lidé měli rodinné deskovky hrát především proto, aby čas trávili spolu.

Radek Zelenka si nejraději s kamarády zahraje hru Krycí jména od autora Vladimíra Chvátila. Přesto, že pan Zelenka nakupuje stále nově vycházející i staré hry z bazarů, hru Krycí jména hraje nyní nejčastěji. Jeho snem je vytvořit podobně kvalitní hru.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.