Baví ho psát a režírovat. Živí se ovšem prací v ústavu pro mentálně postižené

3. listopad 2021

Nejnovější kniha spisovatele Jiřího Raichla má název Pomalá voda. Příběh se odehrává v letech 1927 - 1929, začíná jako romantická retrokomedie, brzy se ale změní v drama.

Jiří Raichl je spisovatel, básník a také divadelní scénárista a režisér. Na svém kontě má šest knih. Začínal poezií. Postupem času se přes pohádky dostal k povídkám. A trochu i díky kolegům z literárního spolku Regent získal odvahu k vydání první knihy. Jednalo se o román Poblíž nebe. Vydal ho stejně jako ostatní knihy vlastním nákladem.

Na pultech se objevil i výbor básní, které napsal během 30 let. Kniha neobyklého formátu je ilustrována jeho vlastními fotografiemi.

Jiří Raichl pracoval v IT, prodával počítače, víno i bankovní produkty. Nyní dělá v ústavu pro osoby s mentálním postižením. "Práce mě naplňuje. Je zajímavá, nesmírně pestrá a dává mi pocit, že dělám něco užitečného. Před tím jsem byl v bankovnictví a tam má práce jediný smysl - nakrmit akcionáře," říká otevřeně.

Knížka Pomalá voda, která vyšla v říjnu, se odehrává v době první republiky. Hlavní hrdinka je mladá dívka, která zdědí po otci továrnu. A protože se v oboru vůbec nevyzná, musí najmout ředitele. Vybere si charismatického muže, který má ovšem i své stinné stránky.

Proč nemá rád Jiří Raichl Tolstého nebo Jiráska? Jak se dostal k Ochotnickému spolku F. A. Šubert v Dobrušce? Nejen na to se také zeptala Veronika Albrechtová. Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Veronika Albrechtová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio