Benedikt je zpátky. Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Městě Touškově má nový zvon

30. září 2021 14:16, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový zvon pro kostel v Městě Touškově

Po více než sto letech se do kostela Narození svatého Jana Křtitele ve Městě Touškově na severním Plzeňsku vrátil zvon svatý Benedikt. Ten původní z roku 1518 nepřečkal první světovou válku, během které ho vojáci snesli z věže kostela a následně zrekvírovali. Spolek Náš Touškov uspořádal veřejnou sbírku na nový zvon. Ten do Touškova dorazil za doprovodu hasičů v den oslav České státnosti - 28. září.

Hasičská salva společně se dvěma touškovskými zvony vítaly zvon Benedikt. Ten dovezlo před kostel Narození svatého Jana Křtitele nákladní auto. Následně ho jeho vysouvací hydraulická ruka vsunula přímo dovnitř kostela. Tam zvon místní dobrovolní hasiči posunuli tak, aby mohl o několik minut později slavnostně projet celou kostelní lodí směrem k oltáři.

Slavnostní události předcházely hodiny příprav a hlavně sbírání potřebných peněz na výrobu zvonu. Za vším stojí spolek Náš Touškov, který uspořádal veřejnou sbírku. V té se i díky přispění Česko-německého fondu budoucnosti a Plzeňského kraje, podařilo vybrat 1 100 000 korun. Pokrylo to náklady na zhotovení zvonu bez srdce, i proto zatím svatý Benedikt zůstane na zemi.

Vybrala se úctyhodná částka, přesto ještě něco málo schází

„Chybí nám vybrat zhruba 150 tisíc korun. Věříme, že se sbírka ještě zvedne a dovybere se potřebná částka, abychom mohli zvon vyzdvihnout do kostelní věže. Rádi bychom, kdyby to bylo do jara 2022. Věříme, že se tu znovu sejdeme a zvon bude vysvěcen a umístěn do věže,” vysvětlila členka spolku Náš Touškov Kateřina Duchková.

V brzký návrat zvonu do kostelní věže doufá i touškovský farář Vladimír Gajdušek. „Samozřejmě je to událost, která přesáhne naše lidské životy, protože zvon tady bude určitě viset dlouhá staletí, pokud nepřijde zase nějaká válečná katastrofa. Takže doufáme, že naši potomci a potomci jejich potomků pořád uslyší jeho hlas, který je naladěn na zvony, které tu máme, aby vytvořily krásný trojzvuk,“ uvedl.

Nový zvon svatý Benedikt má ladění fis1. Váží 870 kilogramů, široký a zároveň vysoký je zhruba jeden metr a dvacet centimetrů.

autoři: Jan Markup , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio