Beton se hodí nejen na stavbu, ale i na výrobu půvabných soch

Beton je materiálem, který získává na oblibě a v současné době se využívá jak v exteriérech, tak v interiérech. Sochy z betonu vyrábí ve Starém Sedlišti u Tachova Zdeněk Civín.

Zdeněk Civín dělá sochy z betonu

Základem je dobrá forma, která může být z čekoholi. Nevhodné je pouze sklo. Každá forma je originál a musí být udělaná tak, aby se z ní daly sochy opravdu dobře vyklopit.

Když je forma připravená, umíchá se beton, a to úplně stejně jako třeba do základů domu. Pan Civín ještě přidává jednu tajnou přísadu. Vajíčka, která se podle legendy používala na stavbu Karlova mostu, to ale nejsou.

Beton se musí ve formě hodně natřást na tzv. vibrační lavici, aby dobře sedl a neměl žádné vzduchové bubliny. Jen tak je socha dokonalá a drží pohromadě. Jakmile se socha odformuje, napatinuje se a zalepí se případné dírky a škvíry.

Nejčastěji lidé chtějí sošky zvířat - kočky, želvy, slony... Ale také mají rádi klasiku jako jsou trpaslíci. Někdo zase touží mít budhu nebo anděla.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.