Borovice není pro Šumavu typická. Přesto jsou místa, kde se cíleně pěstovala

1. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Borovice lesní

Šumavské lesy - to je hlavně smrk a buk. Takové borovice nejsou úplně typické šumavské dřeviny, pokud se tedy nejedná o malé, keřovité borovice blatky či borovice rašelinné, které rostou v mokřadních plochách. I přesto se našly dvě lokality na Šumavě, kde se borovice cíleně pěstovaly.

Stožecko a Prášilsko. To jsou dvě šumavské lokality, kde se pěstovaly speciální tzv. ekotypy borovice: borovice stožecká, též známá jako borovice šumavská a borovice frauentálská. 

Některé borovice na Šumavě dělají pěkné, dlouhé kmeny s malou korunou

„To jsou borovice, které se pěstovaly právě v těchto oblastech v okolí Stožce, Volar, Českých Žlebů a okolo Vltavského luhu – tam rostou pěkné borovice. A na té západní Šumavě je to v oblasti Prášil, Frauentálu, tam jsou také poměrně hezké borovice, které hodně odolávají vlhkému sněhu, nelámou se tak často, takže byly oblíbené z hospodářského pohledu, z pohledu pěstování lesa," vysvětluje náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jan Kozel.

Tyto borovice totiž musely na Šumavě odolávat, hlavně v minulosti, velkému množství sněhu. A tak se u nich vyvinula vyšší odolnost proti těžkému sněhu nebo ledovce. Pokud by se jim pod množstvím sněhu či ledu, lámaly větve nebo horní části kmenů podobně, jako borovicím v nižších polohách, nebyly by vedle dominantních smrků tak konkurenceschopné a nemohly by tady růst.

„Dříve se sem přenesl sadební materiál odjinud a ty borovice se lámaly. Bylo to patrné i z mladých výsadeb borovic, kdy se vytrhávaly třeba větve. Místní borovice toto nedělá a má dobrou schopnost růst ve směsi se smrkem. Tedy dost často rostou vedle sebe a tím, že si konkurují, vytvářejí poměrně pěkné kmeny, dlouhé, průběžné, válcovité kmeny a relativně malou korunu. Z pohledu produkčního a z pohledu zpracování byla velmi vyhledávaná a dodnes je to pojem," dodává Jan Kozel.

Borovice se však už dnes na Šumavě netěží. Jediná dřevina, která se zpracovává je smrk a občas ve velmi malém množství modřín. Ostatní dřeviny se i v zásahových oblastech Národního parku Šumava nechávají růst.

autor: Jan Dvořák | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...