Bývalá kasárna pohraničníků jsou k mání za pakatel

Branka u Tachova

Do konce května letošního roku by měla být známa jména nových majitelů bývalých objektů Pohraniční stráže v Brance u Tachova a v Dyleni na Chebsku. Obrovské komplexy kasáren, které by se v budoucnu mohly proměnit v domy s pečovatelskou službou, jsou už 10 let opuštěné. Po uzavření všech soudních sporů se budou dražit za velmi nízkou cenu. Předběžných zájemců o areály, jejichž prohlídky se uskuteční 19. a 20. května, je celkem třináct.

Velmi slušný komplex budov v Brance, sedm kilometrů od Tachova a 25 kilometrů od dálničního hraničního přechodu Rozvadov, je na prodej za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. Do obnovy tohoto areálu by se muselo vložit jen velmi málo, v řádu jednotek milionů korun. Předběžný zájem o něj podle zástupce českobudějovického dražitele Business Service Jana Ludvíka projevily tři seriózní subjekty.

O Dyleň za vyhlašovacích 100 000 korun se sice zajímalo deset kupců. Do oprav tohoto komplexu, který se nachází přímo na hraniční linii, bude ale nutné vložit desítky milionů.

Branka u Tachova

Oba areály koupila s cílem přestavby na hotely už v roce 1990 pražská společnost s ručením omezeným Esculap Service, která je ale nechala chátrat. Firma v roce 1999 zkrachovala. Do roku 2002 ještě dobíhaly soudní spory. Loni už byly oba areály draženy konkurzním správcem, ovšem s pětinásobnou vyhlašovací cenou. Pozemky pod oběma komplexy dosud podle Ludvíka patří ministerstvu vnitra.