Bývalé nepomucké popraviště dnes vybízí k příjemným procházkám

9. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cesta na Lipový vrch

Lipový vrch najdeme jen kousek za nepomuckým hřbitovem. V současnosti příjemné zalesněné místo má však velice ponurou historii. V minulosti tady totiž docházelo k popravám osob odsouzených k smrti.

K poslední popravě zde došlo 10. září 1688. „Byla tady šibenice doplněná o kolo na lámání kostí. S popravami se docela šetřilo, protože zatěžovaly městský rozpočet. Nepomuk nikdy neměl vlastního kata, muselo se pro něj jezdit do Klatov, takže mu platili cesťák, platilo se mušketýrům, kteří byli přítomni popravě, platilo se za koně, káru, a dokonce třeba i za lopatu a motyku, takže to bylo docela nákladné,“ popsal nepomucký kronikář Karel Baroch.

Toto místo se vždy nejmenovalo tak, jako dnes: „Aby se zapomnělo na to, že tady byla šibenice, tak po skončení hrdelního práva v Nepomuku se ten kopec přejmenoval na Lipový vrch, nebo také Lipák, a dokonce se dávaly pokuty za to, když někdo používal staré označení Šibenice. Pokuty šly ve prospěch chudých,“ vysvětlil změnu názvu Baroch.

Nová křížová cesta na Lipový vrch v Nepomuku

Dům U Lípy, který stojí na nedalekém Přesanickém náměstí, sloužil v minulosti krom jiného jako rychta a šatlava, odkud měli být odsouzenci voděni na popravu. Lipový vrch je dnes zalesněn, dříve se však jednalo o holý kopec: „Nepomucký Okrašlovací spolek tady vysázel stromy a to místo, původně hrůzné a plné bolesti, se časem stalo vyhledávaným cílem pro rodinné výlety nepomuckých občanů,“ řekl Karel Baroch.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související