Čečkovice – malý poklidný ráj ve slepé ulici nedaleko lesů a rybníků

15. květen 2021 09:30, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čečkovice, malý ráj na Tachovsku

Malá vesnička na Tachovsku neskrývá žádné památky ani turistické atrakce. Během let se odtamtud dokonce dvě třetiny obyvatel odstěhovaly. Dnes je tam ale podle místních úžasný klid v přírodě.

Čečkovicemi nás provedl Jaroslav Hofmann

Při příjezdu do obce Čečkovice, ležící nedaleko Boru u Tachova, vjíždějí řidiči do slepé ulice. Objet lze náves dokola. Uprostřed obce však nestojí žádný kostelík ani kaplička. „Kdysi dávno se strhla kaplička s požární zbrojnicí. Ta stála v místech, kde máme dnes hřiště,“ vysvětlil jeden z místních obyvatel Jaroslav Hofmann.

Dnes žije v obci přibližně 65 obyvatel ve 30 domcích. „Před sto lety tady žilo 236 obyvatel a bylo zde 37 domků,“ dodal Jaroslav Hofmann. Zajímavostí je, že v roce 1973 se na statku v obci natáčel film Tři chlapi na cestách. Na výlet se dnes návštěvníci mohou vydat k dlouhému Liščímu rybníku, do místních lesů nebo do Boru k zámku.

Vesnička je poměrně stará. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1115. V roce 1177 byly Čečkovice přiřazeny ke kladrubskému klášteru. Od roku 1487 spadají Čečkovice pod město Bor. V České republice se nachází ještě jedna obec, která nese totožný název Čečkovice. Leží u Havlíčkova Brodu.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.