Celý kraj plete a háčkuje deky pro dobrou věc

3. říjen 2022 10:41, aktualizováno

Do velmi neobvyklého projektu se pustil spolek Náš Touškov a doslova do něj zapletl všechny generace. Děti, rodiče i prarodiče budou plést a háčkovat deky.

Pletou se barevné čtverce 30 x 30 cm, anebo, kdo je zručnější, může si troufnout vyrobit celou deku v rozměrech 5 x 6 čtverců. Za projektem stojí Blanka Antošová. Zve do pletení všechny, nejlépe prý celý svět. A až se k ní jednotlivé čtverce a deky dostanou, půjde je s dalšími dobrovolníky vyvěsit podél cyklostezky z Touškova do Kozolup.

Seniorky jdou do toho

Na projektu začínají pracovat se spolkem Náš Touškov první dobrovolníci, jedním z nich je i Milena Vinšová. "Plete každý, i naše děti, a kdo to neumí, tak se to teď učí. Děláme to všichni s nadšením, pro mě je to navíc taková terapie, že nemyslím na žádné neduhy, ale na tuhle pomoc. Můj život mi tak dává smysl," říká paní Vinšová, která mimo jiné také plete chobotničky pro novorozenecká oddělení. A tak se prý u pletení scházejí celé rodiny, nebo i sousedé.

Až se deky prodají, peníze poputují na účet pro pomoc Hospici sv. Lazara v Plzni. Ještě to ale chvíli potrvá. Nejdříve se musí naplést čtverce a pospojovat do dek. Pak se nabídnou k prodeji a to vše plánují organizátoři někdy na jaro roku 2024. Aspoň chvilku prý ponechají rekord píseckému týmu. Deky pak s přicházejícím jarem ozdobí cyklostezku, kde si je případní zájemci mohou okouknout a vybrat si tu, která se jim nejvíce bude líbit. Více informací najdete na www.dekapro.cz.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související