Centrum Plzně ožilo Historickým víkendem a folklorním festivalem

15. červen 2013

Centrum Plzně patří po celý víkend muzikantům, tanečníkům, hercům, kejklířům, šermířům nebo strašidlům. Ti všichni jsou součástí Historického víkendu s tradičním podtitulem "Strašidla a mumraje plzeňské." Součástí programu byl dnes odpoledne i průvod účastníků a hostů mezinárodního folklorního festivalu.

Program se odehrává do neděle na dvou scénách. Na hlavní vyvrcholilo odpoledne dívčí šermířské představení Kam čert nemůže. Druhá scéna je u morového sloupu. Tančit, hrát a zpívat nebo šermovat se bude do tři čtvrtě na jedenáct, kdy vše dnes zakončí ohňostroj.

Odpoledne je v plánu například ještě vystoupení dudáckého bandu The Rebel Pipers, večer pak kapely Strašilvá podívaná.

Oproti předchozím ročníkům je letošní program trochu jiný. Hlavní změna se týká té části, které se účastní strašidla, tedy lidé s maskami. V půl deváté večer bude vyhodnocení nejhezčích masek, ve čtvrt na deset se strašidla vydají na svůj "vejšlap" tedy pochod městem a ten bude tentokrát poprvé osvětlený. Všichni účastníci by si proto měli vzít s sebou lucerničky, světýlka nebo lampiony.

Ústředními postavami jsou letos panovníci Karel IV. a Rudolf II. Největším lákadlem třídenního programu je představení Noc s Karlem IV. v podání souboru muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla inspirované muzikálem Noc na Karlštejně. Hrálo se už včera. Dnes se hraje znovu ve 22 hodin. Vstup na venkovní scény je zdarma.

Program pokračuje zítra, například představením o litickém hradu a opět se představí šermíři, muzikanti nebo tanečníci.

Historický víkend a festival v Plzni
autor: lum
Spustit audio