Čerstvá vajíčka z vlastního chovu? Pořiďte si vlašku nebo leghornku, doporučuje chovatel
Pokud si ale chcete pořídit slepice, které budou dobře a dlouho snášet vejce, pořiďte si vlašku. To je plemeno, které určitě znáte z vesnického dvorku u babičky. Výborné jsou i leghornky nebo šumavanky. To je národní české plemeno spolu s českou slepicí.
Jiří Herynek chová slepice více než dvacet pět let. Založil dokonce Klub chovatelů bantamek, což jsou drobné slepice vhodné spíše pro okrasu.
Soutěžte do konce dubna o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!
Soutěžte o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!
V českých chovech kralují hybridní slepice neboli hybridky. Ty mají sice velkou nosnost, ale také se mnohem rychleji vyčerpají. Po devíti měsících ve velkochovu se nahrazují mladými nosnicemi.
„Ty staré si můžete odkoupit a ještě vám třeba dva roky poslouží u vás na dvorku,“ míní chovatel. Pokud ale chcete, aby vám slepice vydržely aspoň pět let, pořiďte si kvalitní standardní plemeno. Sice nebudete mít tolik vajec denně, zato vám vlaška nebo leghornka mnohem déle vydrží v dobré kondici.
Kolik vajec slepice ročně snese? Když chcete nosnici od kuřátka, kdy se pozná, že je to opravdu slepice, a ne kohout? Poslechněte si v reportáži.
Související
-
Nebaví vás barvit vajíčka? Pořiďte si slepici, která to zvládne sama
Víte, že některé druhy slepic snášejí barevná vajíčka? Například maranska měděnokrká snáší čokoládově hnědá vajíčka. A slepice plemene aracuana vajíčka světle zelená.
-
Chovatel začínal s žížalami, teď má želví safari
Ve Vošticích u Vysokého Mýta už nějaký čas vzniká želví safari. Záliba v chovu zvířat, především plazů, se stala pro pana Luďka Hojného spíš než koníčkem pořádným k...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.