Český rybářský svaz se potýká s nárůstem počtu pytláků

14. prosinec 2022 09:35, aktualizováno

V Plzeňském kraji roste počet pytláků, strážci se proto vydávají na kontroly vodních ploch. Pozor – pokuta například za vánočního kapra uloveného bez potřebných dokladů se může hodně prodražit.

Zvýšený počet pytláků je zaznamenán u řek, přehrad i rybníků. Dobrovolná a profesionální stráž Českého rybářského svazu je proto v pohotovosti a vodní plochy namátkově kontroluje. Strážci pravidelně míří například k rybáři velmi oblíbené Borské přehradě v Plzni. Dle svědků je právě zde pytláků požehnaně, vyskytují se zde především ve večerních hodinách a často je lze poznat podle ohniště – ulovenou rybku si totiž hned na místě opečou a sní.

Při obchůzce strážci kontrolují doklady k rybolovu, povolenku, rybářský lístek a doklad totožnosti. K dispozici mají čtečku čárových kódů a GPS lokátor. „Pokud zjistíme, že bylo spácháno pytláctví, můžeme hned na místě udělit blokovou pokutu do výše 10 000 korun. Druhou možností, kterou volíme častěji, je věc postoupit místně příslušnému úřadu. Za přestupek na úseku rybářství je možné udělit pokutu až 30 000 korun,“ říká člen profesionální rybářské stráže Jaromír Lev. Problém s vymáháním pokuty je především u cizinců, kteří sice mají v dokladu totožnosti uvedenou adresu bydliště, ale na té se nezdržují a nelze je tedy zastihnout.

Kromě pytláctví trápí svaz rybářů také velký nepořádek. Množství odpadků, které se najdou na březích vodních ploch, také konstantně narůstá. Pokud se strážcům nepodaří zastihnout na znečištěném lovném místě rybáře, který je za nepořádek zodpovědný, nezbývá jim nic jiného než zajistit úklid svépomocí.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio