Cesta jako vystřižená z pohádky. Procházka na zříceninu Libštejna nabízí romantický pohled na Berounku

28. únor 2025 21:20

Jedna z možných tras na Libštejn na Rokycansku se táhne na strmém svahu. Pod ním se krásně line řeka. Hrad Libštejn s poměrně zajímavou historií je známý i dohodou, kterou učinili jeho tehdejší majitelé s husity při obléhání.

Libštejn - zřícenina gotického hradu v okrese Rokycany

Pěší stezka s červeně značenou turistickou značkou začíná v místě, kterému se říká Na bambuli. To se nachází kousek od městyse Liblína. Pro rodiny s dětmi je ovšem vhodnější na zříceninu dojít po modré turistické značce. Ta vede od samoty Zavadilka. „Asi o kilometr dál, kde se dostanou pohodlně s kočárky,“ doplňuje starostka městyse Liblína Ester Lipertová.

Trasa po červené značce vede na svahu, ze kterého je vidět dolů na řeku Berounku. Ta se klikatí tak, že vytváří tvar podkovy. Tahle cesta je malebná jako z pohádky. Ovšem je vhodná obezřetnost. Přece jen po pravé straně cesty je prudký sráz.

Libštejn může lákat i svou historií. „Hrad vystavil v polovině 14. století nad řekou Berounkou Oldřich Tista z Hedčan, který později používal přídomek z Libštejna. Od konce 14. století vlastnili hrad Kolovratové, jejichž jedna větev se nazývala Libštejnští z Kolovrat. Hrad byl za husitských válek obléhán husity po několik týdnů. Hrozba vyhladovění však obránce donutila přistoupit na dohodu o vojenském spolku s husity. Dohoda byla naplněna roku 1431 v bitvě u Domažlic, kde majitelé hradu stáli na husitské straně,“ říká. Hrad je opuštěný od roku 1590. „Od konce 16. století vlastní hrad Gryspekové. Bydlí však více mimo něj a hrad bez údržby začíná pustnout. Jeho zkázu pak dovršuje třicetiletá válka, v níž jej vypálili Švédové,“ přibližuje Ester Lipertová.

V dnešní době je zachována jedna ze dvou věží hradu. Zřícenina je volně přístupná.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio