Čestné přezdívky v popu: Marika Gombitová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slovenská zpěvačka Marika Gombitová

Tento pořad Hvězdy, hity, legendy se opět zaměří na čestné přezdívky v popu. Zazpívá nám další královna, tentokrát slovenská.

Říká se jí královna slovenské popmusic. Hlas Mariky Gombitové je výjimečný. Má výbornou pěveckou techniku, velký rozsah, hlubokou dynamiku, je schopna ostrého výrazu i něžného lyrizmu, v jejím projevu lze s mrazením v zádech vnímat přechod od naivní a šťastné dívky, která prožívá svůj sen, přes dlouhé chvíle osamocení a odtržení od života kolem až po odhodlanost těžce zkoušené, ale nezlomené ženy.

V době její největší slávy ve skupině Modus ji hudební kritici nazvali plavovlasou ozdobou Modusu. Její pěvecký projev se vyznačoval lehkostí, perfektním rytmických cítěním a originálním frázováním, na posluchače z něho vyzařovala radost a nespoutaná živelnost.

Stala se hudební ikonou, získala mnohá ocenění jako Zpěvačka století nebo Žena 21. století. Je nazývána nekorunovanou královnou slovenské populární hudby a píseň Vyznanie v jejím nenapodobitelném podání zvítězila v anketě Hit století a je asi nejemotivnější skladbou v historii slovenského popu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.