Cestou na Volfštejn potkáte obnovená boží muka

1. červen 2021 13:50, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Restaurátor Daniel Granát dokončuje nová boží muka v Černošíně

V Černošíně obnovili boží muka, která kdysi stála u starého hřbitova. O historii místa vypráví i nová informační tabule.

Do Černošína na Tachovsku se po několika desetiletích vrátila zpět boží muka, která kdysi stávala u starého hřbitova. Muka jednoho dne zmizela, přesto si na ně lidé vzpomínají. Protože byl před časem nalezen podobný nosný kámen, rozhodlo se město památné místo obnovit a udělat repliku.

Na stejném místě, tedy u bývalého hřbitova, už vloni město osadilo dřevěný kříž a vrátilo některé staré náhrobky. O historii místa si pak zájemci můžou přečíst na nové informační tabuli.

Šlo o symbolickou obnovu místa

Kříž upravil na místě restaurátor Daniel Granát. „Pan starosta nechal opravit podstavec z mramoru a já jsem doplnil litinový kříž. Nejedná se o původní kříž, tento je vyrobený dle starého vzoru ve slévárně v Dýšině,“ popsal restaurátor.

Restaurátor Daniel Granát dokončuje nová boží muka v Černošíně

„Boží muka pamatuju jako malý kluk. Stála v areálu bývalého německého hřbitova, který se přestal používat a semlela ho doba. Boží muka vzala za své i se hřbitovem. Našel jsem tady starý mramorový podstavec, proto jsem se rozhodl boží muka obnovit,“ popsal starosta Miroslav Plincelner.

„Podstavec možná není původní, neodpovídá fotografiím. Ale šlo o to, abychom místo připomněli symbolicky. Našla se jedna nedokonalá fotka božích muk, ani ten kříž není přesná kopie, důležité bylo zaniklé místo důstojně připomenout,“ doplnil Miroslav Plincelner. Dodal, že turisté naleznou boží muka po cestě z Černošína na Vlčí horu a hrad Volfštejn.

autoři: Martina Sihelská , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser