Chátrající budovu na Klatovské třídě 19 čeká rekonstrukce. Přesune se tam muzeum generála Pattona

21. únor 2024 09:55

Plzeň zrekonstruuje za 253 milionů Kč chátrající budovu Klatovská 19, jejíž součástí jsou také architektonicky cenné interiéry od světoznámého Adolfa Loose.

Do objektu, který je prázdný od roku 2002, přestěhuje město Patton Memorial Pilsen a vytvoří v něm zážitkovou expozici k tématu osvobození západních Čech spojeneckými vojsky. Dále trvale zpřístupní památkově chráněné Loosovy interiéry.

Stavba má být hotová na konci příštího roku, expozice pak v roce dalším, práce začnou v červenci. Nová výstava se stane dalším turistickým lákadlem Plzně nejen v době Slavností svobody. „Díky rekonstrukci objektu Klatovská 19 získá Patton Memorial Pilsen větší prostory a dostatečné depozitáře,“ uvedla mluvčí města Eva Barborková.

Ve dvoře bude třicetitunový tank Sherman, největší muzejní exponát, který Plzni daroval vnuk generála Pattona. Právě osobnosti generála a jeho 3. americké armádě bude věnován prostor nové dvorní přístavby.

„Náročná bude nejen rekonstrukce, ale do detailu jsme museli promyslet také přesun tanku. Ten stojí nyní v zoo, z níž ho musíme nejprve dopravit do restaurátorské dílny, poté na Klatovskou 19, kde ho do dvora zvedneme jeřábem přes budovu,“ řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

Expozice představí válečnou Plzeň i Adolfa Loose

Autorem přestavby a expozic je architekt Ludvík Grym. Podle náměstkyně primátora Lucie Kantorové z hnutí ANO už je výstavní koncepce objektu jasná. „V suterénu provede návštěvníka válečnou Plzní, ukáže mu výrobu zbraní ve Škodovce, dá nasát atmosféry bombardované Plzně, kterou umocní simulátor válečného krytu,“ řekla.

Z válečné Plzně návštěvníci vystoupají do prostoru s projekcemi o plzeňském povstání, osvobození i konci války v Plzni a v Evropě. „Lidé se seznámí s pobytem americké armády na západě Čech a podobně,“ uvedla.

V prvním patře najdou návštěvníci restaurovaný prvorepublikový interiér a seznámí se s osobností Adolfa Loose, principy jeho tvorby a s pohnutými příběhy plzeňských rodin, které byly jeho klienty. „Druhé patro změní pocit euforie z osvobození ve skepsi z nové totality,“ řekla mluvčí.

Část expozice bude také věnována Slavnostem svobody, veteránům druhé světové války, jejich příběhům a prezentaci darů, které muzeu při návštěvách věnovali. Díky rekonstrukci budou trvale zpřístupněny cenné Loosovy interiéry ve druhém patře, půjde o hudební salon, obývací pokoj a jídelnu. Dosud nebyly obnoveny a přístupné jsou pouze několikrát do roka, uvedla. Na projekt získalo město evropskou dotaci přes 54 milionů korun.

autoři: Sára Tlustá , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio