Chcete pracovat na obnově hradu? Krašov vás přijme s otevřenou náručí

5. září 2023 13:00, aktualizováno

Hrad Krašov na severním Plzeňsku je oblíbeným cílem turistů. Jak by také ne – zřícenina hradu zasazená do krásného prostředí s výhledem na řeku Berounku přímo vybízí k návštěvě. To, jak pozůstatek hradu a jeho okolí vypadá, ale není samo sebou. O vše tady pečuje Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova v Kralovicích.

Hrad Krašov

Spolek vznikl již ve 30. letech minulého století a hlavním iniciátorem vzniku byl Václav Tomeš, po němž je pojmenována například naučná stezka v okolí hradu. Tento spolek ale neměl vždy na růžích ustláno: „80. léta se nesla ve znamení rozpuštění spolku a upadal i hrad. Teprve začátkem 90. let došlo z obnovení spolku po 12 letech nucené pauzy. Spolek vykoupil hrad, pozemek a přilehlé lesy už ve 30. letech, ale v 90. letech musel být tento výkup zopakován,“ uvedl místopředseda Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova v Kralovicích Jakub Hendrich.

O hrad je třeba pečovat neustále, proto by spolek rád na hradě přivítal ročně více návštěvníků, z jejichž vstupného hradí nejrůznější opravy. Kupříkladu Libušina vyhlídka je v současnosti veřejnosti přístupná jen částečně, jelikož výstup na ni by už mohl být vzhledem k jejímu stavu poněkud nebezpečný. Podobných oprav a údržbových prací je na hradě zapotřebí více. Také proto spolek pořádá během roku různé kulturní akce a snaží se prohlídku hradu zatraktivnit poutavým výkladem.

Jsme takový pytel blech

Spolek také rád přivítá nové členy. Odborná znalost památky není nutná, zájemci se o hradu časem prý vše potřebné dozvědí. „Existuje takzvané čekatelství, které trvá nejméně půl roku. Pokud jsou sympatie vzájemné a člověk během té doby ukáže, co v něm je, a že je ochotný tady s námi spolupracovat, tak ho přijmeme. Kam moje paměť sahá, tak všichni, kdo projevili zájem, byli fajn lidi a my jsme je přijali. V současnosti je nás 24, pokud se nepletu.

Hrad Krašov

Krašov by potřeboval větší lidskou sílu. O hradu se člověk průběžně dozví vše, co bude potřebovat. Máme zde i publikace, ze kterých se lze dovzdělat, a následně předávat tyto znalosti návštěvníkům. Jsme takový pytel blech, v dobrém smyslu slova. Jsme tady ve spolku každý úplně jiný, jiného vzdělání, zaměření i ražení. A mně se zdá, že to funguje,“ řekl Hendrich.

A jak se k členství ve spolku dostal jeho současný místopředseda? „Tuším, že je to 6 let od doby, kdy jsem jel s přáteli jako vodák Berounku. Od řeky je to zhruba 5 minut nahoru k hradu, tak jsme také takto vystoupali, a já jsem si tehdy říkal, že by se tady skvěle slavily narozeniny. Strašně se nám tu líbilo a já jsem potom z vlastní vůle přijel na nějakou brigádu a postupně jsem se se spolkem začal víc a víc přátelit, až jsem se stal členem,“ popsal Jakub Hendrich.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související