Chlumčany - ves Chlumčanů žijících na chlumu

6. leden 2016

Chlumčany sice nejsou městem, ale ani typickou vesnicí. Obec leží v nadmořské výšce 390 m, na okraji široké brány, která spojuje Plzeňskou a Přeštickou kotlinu.

Dříve žili v Chlumčanech hlavně zemědělci, ale po radikální přestavbě je dnes toto místo ryze průmyslovým střediskem Plzeňska. Pod správu Obecního úřadu Chlumčany patří také ves Hradčany.

Obec je na historické památky chudá. Od počátku 18. století totiž nebyla ani sídlem vrchnosti, dokonce ani farní vesnicí. Poslední známky rané architektury připomíná zachovalý zbytek rytířské tvrze v tzv. „Kazamátu," dále kaple Panny Marie, kterou dnes najdete v areálu hřbitova. Chlumčany měly dříve také celou řadu spolků různého zaměření, které vznikaly a zanikaly.

Jedinými spolky, které přežily všechna období, jsou aktivní sbor dobrovolných hasičů a myslivecká jednota zvaná Honební společenstvo. Významným sportovním oddílem je TJ Keramika Chlumčany. Chlumčanské keramické závody možná znáte. A možná právě vaši koupelnu zdobí jejich keramické dlaždice a obklady. Ale od chlumčanských dlaždiček zpátky k Názvopisu. Jazyková poradkyně Dagmar Magincová má slovo.

autoři: jsl , Dagmar Magincová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.