Chodová Planá je letošní Vesnicí roku Plzeňského kraje. Do soutěže šla poprvé

14. srpen 2023 19:56, aktualizováno

Kařez, Pačejov, Konstantinovy Lázně nebo Břasy. To jsou jen některé z obcí, které v minulosti získaly titul Vesnice roku Plzeňského kraje. Letos k nim přibyla Chodová Planá, která se do soutěže přihlásila vůbec poprvé.

175 obcí se letos v celé republice přihlásilo do 27. ročníku soutěže Vesnice roku. Nejvíc konkurentů v krajském kole měli soutěžící právě v Plzeňském kraji, protože zde se jich přihlásilo rovnou dvacet. Vesnicí Plzeňského kraje roku 2023 se nakonec stala Chodová Planá.

Městys Chodová Planá, nacházející se v okrese Tachov, se do soutěže přihlásil úplně poprvé. „Nejprve jsme chtěli něco dokázat, vystavět, mít funkční spolky… A teprve letos jsme zhodnotili, že se nám to povedlo,“ vysvětlil starosta Luboš Hlačík.

Úsilí vedení městyse i jeho obyvatel se vyplatilo a do Chodové Plané zamířila Zlatá stuha za krajské vítězství. K němu se vztahuje i finanční odměna. Konkrétně městys od kraje získá šek na 300 tisíc korun, formou dotace pak z kraje může čerpat 700 tisíc korun a z Ministerstva pro místní rozvoj další milion k tomu. Dle slov starosty vedení městyse ještě neví, na co konkrétně finance poputují, ale má připraveno tolik projektů, že nebude problém pro ně najít vhodné využití.

Chodová Planá postupuje do celostátního kola. Jejími soupeři budou třeba jihočeské Doudleby, Andělská Hora v Karlovarském kraji nebo Sudoměřice v Jihomoravském kraji. Chodová Planá jistě na první pohled zaujme hlavně soukromým pivovarem. „Návštěvníky bych dále nalákal na pěkné sportoviště, na které se sjíždí lidé z širokého okolí, nebo na cyklostezku do Mariánských Lázní. Jaké konkrétní trumfy vytáhneme v soutěži proti konkurenci, bych si ale nechal zatím pro sebe,“ řekl s úsměvem Luboš Hlačík.

Vedení městyse se nyní chystá na návštěvu celostátní komise, jež do Chodové Plané přijede 30. srpna. Celostátní vítěz soutěže Vesnice roku bude vyhlášený 16. září v Luhačovicích ve Zlínském kraji.

autor: abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio