Cibule tulipánů určitě nenechávejte v zemi přes léto, radí pěstitel

„V létě cibule trpí přehřátou půdou a pak se stane to, že se rozpadnou na malinké cibulky a ty vám dalším rokem samozřejmě kvést nebudou,“ varuje pěstitel květin Pavel Novák.

Přibližně na přelomu června a července doporučuje vyndat cibule tulipánů ze země, nechat je zaschnout, pak rozdělit, roztřídit podle zdraví a velikosti a skladovat v suchu při nižší teplotě. „V žádném případě někde na půdě, kde mohou teploty vystoupat na 30 i 40 °C, to by byl jejich konec,“ zdůrazňuje Pavel Novák. Na své šumavské zahradě má přes 150 odrůd tulipánů kvetoucích postupně od časného jara do léta.

S výsadbou na podzim nespěchejte

Za chybné pěstitel považuje pravidlo: Když jdou na podzim děti do školy, měly by jít cibule tulipánů do země. „Čím později je zasadíte, tím lépe pro ně,“ ujišťuje, „cibule tulipánů potřebují v zemi hlavně přezimovat. Na zakořenění jim stačí jenom 14 dní. Takže teoreticky byste je mohli sázet i v prosinci, pokud budete mít jistotu, že půda trvale nepromrzne. Já je sázím od poloviny října, abych to všechno stíhal, dříve je nesázejte kvůli řádícím hrabošům, cibule by také mohly trpět přemokřením.“

Hnojit je třeba na podzim a zjara

Svým tulipánům Pavel Novák pravidelně dopřává výživu hnojením: „Potřebují pohnojit zeminu před sázením. Hnojiv ve složení dusík, fosfor, draslík je na trhu spousta, stačí si vybrat. Je dobře sáhnout po takovém, které vedle uvedených tří obsahuje i další prvky. Na jaře potom dávám hnojení na růst a rozpustné hnojivo na květ, aby květy tulipánů byly co největší.“

Tulipány

Postřik proti plísním

Důležitou součástí péče o tulipány je postřik proti plísním, napadení houbovou chorobou lze předcházet také střídáním různých míst pro pěstování tulipánů, na stejném záhonu by měly být maximálně 4 roky. Jakmile se plíseň rozmůže, je těžké ji zlikvidovat. Jejímu šíření napomáhá vlhko. „Pokud přijdou větší deště, list začne zacházet mnohem dřív, než by měl. Pak ta cibulka nebude tak velká a bude náchylnější,“ konstatuje odborník.

Řezat a řezat

„Čím víc tulipány řežeme, tím větší cibule narostou. Řezat bychom je měli v době, kdy jsou květy zavřené, to znamená ráno nebo večer. Snažíme se o co nejšikmější řez, aby květina ve váze byla schopná do stonku vstřebat hodně vody. Ve váze tulipány vydrží i déle než týden, ale spíš v chladnější místnosti, nesnášejí vysokou teplotu,“ upozorňuje pěstitel Pavel Novák a vzkazuje, „na odkvetení rostliny na záhonu nečekejte, tvorbě cibule by to neprospělo.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.