Co je to Morava aneb Český rozhlas Brno slaví 100 let!

27. červenec 2024

Spousta (jinak hodně zcestovalých) lidí se domnívá, že Morava je oblast, nacházející se v okruhu do 50 km jižně od Brna a že je zakončena Pálavou. A jsou pak překvapeni, že ten malebný kus Česka, proslulý vínem, slivovicí a folklórem, se rozkládá až 120 km za Brno a že právě tam leží ono Slovácko, Valašsko, Podluží atd.

Jak Moravu vnímají ostatní obyvatelé ČR? Jde i ve 21. století o oblast, typickou folklórem a lidovým uměním? Mají obyvatelé Moravy nějakého společného jmenovatele? Jak Moravu prezentuje Český rozhlas Brno, který letos slaví 100 let?

Folklorní notování o Moravě a stoletém Českém rozhlasu Brno vzniklo dílem na festivalu ve Strážnici, kde letos ČRo Brno slavil narozeniny pořadem „Moravo, Moravo, Moravěnko milá“ z dílny dramaturga ČRo Brno Jaroslava Kneisla, dílem v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně s historičkou Hanou Dvořákovou. Hráli BROLN a Hradišťan a vše natočila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.