Co na zahrádkách nestačilo zplesnivět nebo uhnít, to likvidují slimáci. Jak na ně?
Podle plzeňského zahradníka Přemysla Písaře nám boj proti slimákům zkomplikoval brexit. Velká Británie totiž do Evropské unie v mnohem menší míře než dřív dodává parazitické hlístice.
„Biologická ochrana, na kterou jsme všichni byli zvyklí a zvedali jsme palec nahoru, jak je super, momentálně není k dispozici. Import parazitických hlístic, které nám vydatně pomáhaly proti slimákům, ze Spojeného království do Unie skoro ustal,“ stýská si zahradník Přemysl Písař.
Zahrádkářům letos dělá starosti spíše chladnější a vlhké počasí, v důsledku kterého se rozšířily plísně a rostliny kvůli vysoké půdní vlhkosti začaly i uhnívat. Dílo zkázy na zahrádkách dokončují právě slimáci, kterým se daří. „Pokud vás trápí slimáci, jediné, co stoprocentně funguje, je odstěhovat se do paneláku. To máte stejné jako s krtkem,“ podotýká plzeňský zahradník s nadsázkou. Několik rad, jak se zbavit slimáků, ale v zásobě samozřejmě má.
Doporučuje začít mechanickým sběrem slimáků, což je záležitost sice nepříjemná, ale účinná. Další možností jsou přípravky, po jejichž požití slimák uhyne. Jejich nevýhodou je finanční náročnost. „Když zaprší, slimáků přileze tolik, že byste museli být milionáři, abyste to měli nasypáno všude, kde jim chutná,“ konstatuje Přemysl Písař.
Proti slimákům můžete vyzkoušet pivní past, elektrický ohradník i kachny
Jako pracnější, ale o poznání levnější, vidí zahradník pivní pasti: „PET lahev uříznete ve dvou třetinách výšky, část s uzávěrem obrátíte dovnitř a do lahve nalijete trochu piva. Past zakopete do země poblíž míst, kde slimáci škodí. Když pivo ucítí, do petky zalezou a jak je ten uzávěr obrácený dovnitř, spadnou do piva a je po nich. Nezapomeňte čas od času pivní past vyčistit.“
Plzeňský odborník se zmiňuje také o možnosti nasypat kolem záhonků popel nebo sůl. Připomíná však, že vydatnější deště je spláchnou a celý proces se musí zopakovat. Dobrou zkušenost má s elektrickými ohradníky: „Kolem záhonů natáhnete např. králičí pletivo, pozink plech, něco takového, a pustíte do toho malé napětí. Zdůrazňuji malé napětí, můžete přes trafo od autodráhy nebo světýlek, které má 12 nebo 24 V. To slimáky celkem spolehlivě odradí.“
Příznivé reference má Přemysl Písař i na kachny indické běžce, kterým slimáci velmi chutnají: „Mluvil jsem s několika chovateli indických běžců a říkali, že tyhle kachny si ani moc nevšímají zeleniny, zajímají je zejména slimáci. Nevýhodou indických běžců je, že na pekáči jejich maso chuťově není úplně to, co od kachny čekáte. A pochopitelně když si je pořídíte, musíte se o ně také starat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.