Covid umožnil na památkách hodně rekonstruovat. Teď už ale čekají na návštěvníky

15. květen 2021

Hosty v našem vysílání byli mluvčí Národního památkového ústavu Markéta Slabová, pracovník zámku Valeč Roman Bartoň a majitel zámku Chyše Vladimír Lažanský.

Hrady a zámky jsou stále otevřené s jistými omezeními. Prohlídky probíhají bez průvodce, do některých míst je zatím zakázán vstup. Normální provoz by měl začít na památkách 25. května, pořád je třeba počítat s určitými epidemickými opatřeními.

Roman Bartoň, Markéta Slabová a Vladimír Lažanský s moderátorem Michalem Jančaříkem

Markéta Slabová pozvala na plzeňskou Boleveckou náves kde se 25. května otevírá po rekonstrukci selský statek U Matoušů. Za návštěvu stojí i zámek Kozel, kde je v jízdárně k vidění výstava leteckých strojů dle návrhů Leonarda da Vinci s názvem Aeronautica. 

Na zámku Valeč je po třiceti letech opět možno shlédnout soubor Braunových soch, na zámku Chyše v průběhu léta otevřou ucelenou výstavu výtvarníka Zdeňka Podhůrského.

A to zdaleka není všechno. V záznamu pořadu vyslechnete mnoho dalších zajímavostí, pozvánek a informací.

autor: Michal Jančařík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.