Divadlo J.K.Tyla v Plzni dostalo barvu fasády jako při otevření v roce 1902

22. červen 2010
02082977.jpeg

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla má novou fasádu – stejnou, jakou mělo při slavnostním otevření roku 1902. Restaurátorské práce na novorenesanční budově trvaly téměř rok a město do nich investovalo 37 milionů korun. Velké divadlo se dočkalo také nového slavnostního osvětlení. Rekonstrukci divadla se podařilo dokončit s dvouměsíčním předstihem. Vzhledem ke kritickému stavu sochařské výzdoby se ale zvýšila původně vysoutěžená částka o téměř 2 miliony korun. Pokračuje technický náměstek plzeňského primátora Petr Rund.

S pracemi se začalo vloni během divadelních prázdnin. Restaurátoři pracovali na fasádách, sochách a zdobných prvcích na vstupním průčelí divadla a kompletně repasovali všechna okna. V té době byl také proveden upřesňující restaurátorský průzkum včetně statických posudků na sochy a zdobné sochařské prvky. Experti odhalili naprosto nevyhovující až kritický technický stav sochařské výzdoby. Ohrožoval provoz na chodnících a silnicích vedoucích kolem divadla. Právě kvůli kritickému stavu sochařské výzdoby se zvýšila částka na obnovu o téměř dva miliony korun.

Divadlo J.K. Tyla - Plzeň

Budova divadla se dočkala kompletní výměny soch, vytvořeny byly kopie tančící Putti a Lyry v tympanonu západního průčelí objektu. Restaurátoři na nich pracovali od podzimu 2009 ve svých ateliérech. Nové sochy se na budovu vrátily v dubnu a počátkem května. V budoucnu divadlo ještě čeká dokončení rekonstrukce venkovních teras a sadového okruhu až k Bílému nároží.

Podle památkářů fasáda a výzdoba historického objektu, jenž je jednou z dominant centra, trpěla nejen kvůli husté dopravě na Klatovské třídě. Originální podobu nerespektovaly ani poslední stavební úpravy v 80. letech minulého století. Spodní část fasády byla podstatně tmavší než původně.

Budova Velkého divadla byla postavena v roce 1902 podle projektu architekta Antonína Balšánka a je nemovitou kulturní památkou. Na její umělecké výzdobě se podíleli například Ladislav Šaloun, František Hergesell, Stanislav Sucharda, Antonín Procházka, Antonín Rous, Vilém Amort a další. Autorem projektu rekonstrukce a přístavby Velkého divadla z let 1981 až 1985, byl architekt Pavel Němeček.

Divadlo J.K. Tyla - Plzeň
Spustit audio
autor: Směna ČRo Plzeň