Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni připravuje jednadvacet premiér

Diváci se dočkají premiér v různých žánrech - od opery přes balet, činohru až po muzikál. Oproti předchozí sezoně je to o dvě premiéry méně.

Divadlo zkušebně zredukuje velké, scénicky náročné inscenace z 15 na 13 premiér za sezonu. Nyní se stává, že divadlo musí stáhnout z repertoáru inscenace, o které je stále velký zájem, protože musí nastudovat novou premiéru. Redukcí tak dostanou nastudované tituly větší prostor v programu.

Díky Novému divadlu, které disponuje moderními jevištními technologiemi, může například muzikálový soubor zařadit nejslavnější světové hity. „Uvádíme na scéně Nového divadla tituly světového muzikálového repertoáru, uvádíme české premiéry slavných broadwayských muzikálů a bylo nám líto takové hotové dílo nehrát, když na něj pořád chodí lidé, ale odstranit ho, protože se valí nová premiéra," řekl ředitel divadla Martin Otava.

Diváci se mohou těšit v nové sezoně na scéně historického Velkého divadla i na dvou scénách Nového divadla na klasické tituly, jako je například Čapkovo drama R.U.R. nebo komedie Brouk v hlavě, i na slavný muzikál My Fair Lady, tanečně náročný balet Korzár nebo opery Carmen a Lohengrin a jednu z nejstarších oper - Korunovaci Poppey od Claudia Monteverdiho z roku 1642. Připraveny jsou ale i české a světové premiéry.

Muzikál Broučci nebo balet Kytice

Přímo pro plzeňské divadlo píše Jan Jirásek rodinnou operu Broučci na motivy stejnojmenné knížky, českou premiéru bude mít v Plzni jeden z nejúspěšnějších evropských muzikálů Elizabeth o císařovně Sissi nebo punkrockový muzikál z písniček americké kapely Green Day nazvaný Green Day's American Idiot. Tento muzikál uvede divadlo výjimečně v angličtině, část hlediště upraví netradičně na stání, aby diváci mohli autenticky zažít atmosféru koncertu a třeba i tancovat, uvedl dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár.

Balet uvede novinku Kytice se čtyřmi baladami z knihy Karla Jaromíra Erbena. Činohra, která připraví osm premiér, má v nabídce netradičně tři komedie, řekla nová šéfka souboru Apolena Veldová.

I v nové sezoně divadlo myslí na nejmenší diváky. Kromě rodinné opery Broučci, která podle šéfa souboru opery Tomáše Pilaře svou hudebností, poetikou i fantaskní scénou nejen malé diváky jistě nadchne, se na Malou scénu vrátí po pěti letech obnovená premiéra opery po děti Žvanivý slimejš. Činohra připravila interaktivní příběh 1x6 pohádek vycházející z pohádkové knížky Františka Hrubína. Muzikálový soubor pamatuje na děti i obnovenou premiérou Muzikantské pohádky a balet pro ně připravil světovou premiéru baletu Sněhurka.