Do Škodovky přišel jako učeň, během revoluce zakládal OF a nakonec firmu řídil

18. listopad 2021

Josef Bernard, bývalý hejtman Plzeňského kraje, současný náměstek hejtmanky a čerstvě také poslanec, byl v listopadu 1989 řadovým mladým pracovníkem plzeňské Škodovky. Přesto se mu podařilo sehrát během revolučních dnů důležitou roli.

Josef Bernard byl jedním z klíčových aktérů dění ve Škodovce během sametové revoluce a zakládal v ní Občanské fórum. "V posledních letech před revolucí jsme měli ve Škodovce už docela rozsáhlou ilegální strukturu. Zakázanou literaturu a podobně jsme na místních kopírkách dokázali tisknout po tisících," říká Josef Bernard.

Josef Bernard a Michal Jančařík

"Zároveň se po revoluci ukázalo, že o nás STB měla docela slušný přehled a nebýt listopadu 89, asi by mnozí z nás dřív nebo později skončili za mřížemi," dodává. Jak přesně podle něj proběhly listopadové události ve Škodovce a v Plzni? Jaký názor má na privatizaci závodu a 90. léta ve Škodovce, kde se později propracoval až na pozici generálního ředitele? Vyslechněte si celý rozhovor s Josefem Bernardem.

autor: Michal Jančařík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.