Do velikonoční nádivky můžeme dát vedle kopřiv i další bylinky

Autorka květinových kuchařek Jana Vlková se považuje nejen za „kytkožrouta“, ale také za „masožrouta“, takže v její velikonoční nádivce maso nechybí. Je v ní ale o poznání víc bylinek, než je uvedeno v jiných receptech.

Nabídka přírody je každý rok trochu jiná, používám, co zrovna najdu. Nejlepší jarní zeleninou jsou samozřejmě kopřivy, potom pampelišky. Mladé pampeliškové listy působí zároveň očistně. Další mojí favoritkou je bršlice kozí noha, ráda mám i kerblík, ale ten není snadné najít. Mezi mé oblíbené patří také šťovík a česnek podivný, který roste v parcích. A samozřejmě nesmím zapomenout na první jarní české koření popenec,“ vyjmenovává Jana Vlková.

Ingredience
  • 6 vajec
  • 1/4 l mléka
  • muškátový oříšek
  • sůl
  • pepř
  •  6 – 8 rohlíků (nejlépe od včerejška nebo předvčerejška)
  • kopřiva, bršlice, kerblík, pampeliška, šťovík, česnek podivný, popenec
  • 40 dkg prorostlého uzeného masa

Velikonoční nádivka s bylinkami

Rohlíky nakrájíme na kostičky. Vejce rozkvedláme v mléce se solí, pepřem a muškátovým oříškem a zalijeme jimi rohlíky. Necháme chvíli odpočinout, aby se mléko s vejci do kostiček rohlíků nasáklo. Bylinky nasekáme nahrubo, aromatičtější popenec najemno. Uzené nakrájíme na kostičky. Vše smícháme a v pekáčku vymaštěném sádlem pečeme dorůžova.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.