Dobrovolníci se v sobotu vypraví na úklid Chráněné krajinné oblasti Brdy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jarní úklid přírody (ilustrační foto)

Dobrovolníci se zítra vydají na úklid nejmladší české chráněné krajinné oblasti Brdy. Uklidí nejfrekventovanější turistické trasy. Zájemci se můžou ještě přihlásit. Čeká je procházka v unikátní přírodní lokalitě a navíc pomůžou Brdy vyčistit před hlavní turistickou sezonou.

Akce navazuje na loňský první ročník, který se konal v listopadu po první návštěvnické sezoně v Brdech. „Naše dosavadní zkušenosti s návštěvníky z Brd jsou poměrně pozitivní. Návštěvníci se většinou rekrutují z řad milovníků přírody a ti se chovají k přírodě ohleduplně,“ doplnil Sotona.

Úklid Brd pořádají společně Vojenské lesy a statky, správa Chráněné krajinné oblasti Brdy a Arcibiskupství pražské, které spravuje lesy v jižní části v chráněné oblasti. „Trasy, na které dobrovolníci vyrazí sbírat odpadky, jsou dlouhé přibližně od 6 do 12 kilometrů, a kopírují nejfrekventovanější trasy v této unikátní přírodní lokalitě,“ řekl Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků České republiky.

Odpad, který se v loňském roce v Brdech našel, rozhodně nebyl podle Jana Sotony pozůstatkem turistického ruchu: „Největší odpad, který jsme sbírali, po sobě rozhodně nezanechali turisté. Jednalo se například o staré umyvadlo či o vysloužilé pneumatiky. Takže se bohužel jednalo o někoho z okolí, kdo použil Brdy jako skládku komunálního odpadu.“

Tři trasy

Dobrovolníky čekají o víkendu tři trasy. První vede z Nepomuku, přes lokalitu pod Plešcem zpět do Nepomuku a měří zhruba 9 kilometrů. Druhá trasa povede ze Zaječova, přes Dolní Kvaň a Letiště pod Hejlákem a opět zpět do Zaječova. Ta měří sedm a půl kilometru. Nejdelší poslední 9,5 kilometru dlouhá trasa vede z arcibiskupských lesů z Hutě pod Třemšínem, přes Čertovo vřeteno, pramen U Roubenky, Třemšín a opět zpět do Hutí.

Organizátoři zajistí nejen svoz sesbíraného odpadu, ale i potřebné pomůcky, jako například pytle, rukavice a mapy tras. Další informace o akci Ukliď Brdy i způsob jak se přihlásit najdou zájemci na stránkách Vojenských lesů a statků nebo na webu Chráněné krajinné oblasti Brdy.