Dobrovolníci z celého světa pomáhají s opravou zámku

14. srpen 2020 10:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobrovolníci z různých zemí světa opět pracují na zámku ve Veselí u Janovic nad Úhlavou. Na deset dní vzali do rukou krumpáče, lopaty a sekery, aby se podíleli na obnově zchátralé budovy

Už pátým rokem každé léto přijíždí do Veselí u Janovic nad Úhlavou parta dobrovolníků. Složená je lidí z různých koutů světa, kteří tady pomáhají s obnovou místního zámku.

Záchrana zámku ve Veselí u Janovic nad Úhlavou a jeho budoucí využití pro kulturní a vzdělávací akce - o to se už od roku 2014 snaží Spolek tvrz Veselí. Zámek si na 30 let pronajal za korunu ročně od soukromého zahraničního majitele a postupně se snaží chátrající památku zachránit. Každý rok s tím spolku pomáhá i parta dobrovolníků z různých zemí světa. Pracovní akci pořádá nezisková organizace INEX.

„Máme tři vedoucí z Moravy, dva Francouze, dvě Španěly, Maďarku, Polku a Korejku,“ vyjmenovala předsedkyně spolku Tvrz Veselí Marta Tomanová. „Většinou se sejdou lidé, kteří chtějí pomáhat, takže mají takovou náturu, ale stejně jsem vždy překvapená. Letos jsou to samí mladí bezproblémoví lidé, vloni byli někteří takoví svéhlaví,“ popsala.

Opravy se dělají postupně

„Chtěla jsem hlavně pomáhat a pracovat, myslím si, že není nutné se příliš obávat covidu, protože je na místě jen 10 lidí a pracují hlavně venku,“ zhodnotila situaci dobrovolnice z Jižní Koreje, která už žije 5 let v České republice. „Líbí se mi to, je to krásná historická budova, ale překvapilo mě, v jak špatném je stavu,“ řekla dobrovolnice ze Španělska.

Podle Marty Tomanové je teď na řadě vyklizení interiérů a stavba lešení, pak následuje oprava obvodových zdí. „Severní stěna má rozpočet 600 tisíc a jižní stěna 250, musíme počítat s tím, že každou dotaci musíme dofinancovat,“ podotkla. Dále chce spolek opravit střechu, z finančních důvodů také postupně po menších částech. Opravy hradí spolek z dotací a z veřejné sbírky.

autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio