Dobrovolnické centrum Adra Klatovy za pomoci dobrovolníků rozdalo tisíce roušek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lukáš Týml z Plánice dělá kurýra. Vozí šičkám potřebný materiál a zároveň si od nich bere ušité roušky

Ten dělá to, a ten zase tohle, a všichni dohromady vyrábějí roušky. I tak by se dala parafrázovat Werichova píseň na lidi, kteří šijí roušky pro dobrovolnické centrum Adra v Klatovech. Díky nim už do nemocnic a domovů pro seniory zdarma doputovalo zhruba 11 tisíc těchto ochranných pomůcek.

Do šití roušek pro dobrovolnické centrum Adra se zapojili lidé z několika vesnic a měst na Klatovsku. Jedni stříhají látky, jiní je sterilizují, další dobrovolníci je rozvážejí, a ti co to umějí, šijí. Například dobrovolník Lukáš Týml z Plánice dělá kurýra. Vozí šičkám potřebný materiál a zároveň si od nich bere ušité roušky. „Obrovský dosah mají sociální sítě, kde jsme zadali poptávku, že sháníme švadlenky pro šití roušek a lidi se nám začali ozývat sami. Je to skvělé, vůbec ta chuť se zapojit a sám pomoci. Zlaté české ručičky,“ řekl Týml.

Dobrovolnickou akci podpořili také v Újezdě u Plánice. Vedení obce nejen z rozpočtu vyčlenilo peníze na opravy šicích strojů pro zapojené dobrovolnice, ale také poskytlo prostory kulturního domu, kde vznikl mezisklad na roušky a zároveň šicí a střihačské centrum. „Máme tu řezačku na látky, která nahradí pět lidí. Nůžkami jsme to dříve stříhali jako blázni 16 hodin denně. Teď udělám za tři a půl hodiny tisícovku střihů. Stříhám proužky 40 x 20 centimetrů, které se potom budou kompletovat s proužky,“ popsal dobrovolník a zároveň místostarosta Vladimír Kábrt.

Od ubrusů po prostěradla

Látky na šití roušek vozí lidí z celého Plzeňského kraje. Ne všechny materiály jsou ale vhodné. „Hlavně potřebujeme stoprocentní bavlnu, protože často jsou látky 70% bavlna a 30% příměs, a protože se to všechno sterilizuje, tak se může stát, že se to speče. Nejlepší jsou na to běžné lůžkoviny a prostěradla. Máme radost, že nám to sem lidí vozí. Někdy i volají, takže si pro materiál jezdíme i sami,“ doplnil Vladimír Kábrt.

Nařezaný materiál je nutné sterilizovat. O to se stará Magdalena Hášová v keramické dílně Vítaná. „Roušky jsou v peci při 60 stupních hodinu a půl, aby byly bezpečné pro ty paní, které z toho potom šijí dál. Po vyndání už na ně nikdo jiný nesáhne, než jedna osoba v rukavicích, jež je potom rozveze mezi naše švadlenky,“ vysvětlila paní Hášová.

Šití a distribuci roušek koordinuje dobrovolnické centrum Adra v Klatovech. „Monitorujeme co nejvíce potřeb v celém kraji. Například teď jsme narazili na to, že domovy pro seniory jsou hodně pod stavem roušek, které by potřebovaly, takže teď rozvážíme do domovů seniorů. Do teď jsme dodávali hlavně do nemocnic a záchranářům plzeňského kraje. Byly požadavky také z fakultní nemocnice, kde to bylo hodně urgentní. Všichni dobrovolníci to dělají zadarmo a ve svém volném čase,“ řekl vedoucí centra Adra Nikola Novák.

Do celého procesu je podle Nikoly Nováka zapojeno přes 120 lidí většinou z Klatovska. Od poloviny března tu našili a rozdali zhruba 11 tisíc roušek.