Dokumenty poničené povodněmi leží v mrazírnách v Dýšině

15. květen 2006
Zprávy , Zprávy

Tuny spisů a archiválií, poničených při povodních v roce 2002, jsou uloženy v areálu mrazíren v Dýšině u Plzně. Písemnosti pocházejí z archivu Okresního soudu Plzeň-jih a z Národního technického muzea v Praze . Povodně muzeu rozmáčely 200 metrů krychlových dokumentů. Nejprve je převezlo do mrazíren v Kladně, v červenci 2003 je ale nechalo přestěhovat do Dýšiny, kde získalo výhodnější finanční podmínky Za uskladňování palet s materiály nyní muzeum měsíčně platí 60.000 korun. Z původního množství zaplavených dokumentů se podařilo už více než čtvrtinu zachránit.

Pokud vše půjde dobře, bude trvat dalších šest let, než muzeum uvede sbírky do dřívějšího stavu. Po rozmražení se archiválie nejprve nechávají jeden den sušit přirozenou cestou, teprve poté padne rozhodnutí, zda dokument bude pouze převeden do digitální podoby, nebo restaurován. Podle velikosti archiválií se rozlišují dva způsoby, jak s nimi nakládat. Velkoformátové materiály se prokládají filtračními papíry. Knihy a malé formáty se vysoušejí pomocí vakuových balíčků.

Mrazírny

Okresní soud má v mrazírnách 35 palet se spisy. Způsobuje mu to řadu komplikací. Jak uvedla předsedkyně soudu Věry Oravcové, pokud někdo potřebuje v archivu získat informace, lze je těžko dohledat. Podle jejích slov už ale byla vybrána specializovaná firma, která má za úkol spisy vysušit.

autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: ČTK
Spustit audio