Domy, které ukazují podobu Radnic zhruba před 200 lety

2. říjen 2020

V Radnicích na Rokycansku se krom nejstaršího muzea v okrese mohou pyšnit celou řadou historicky významných domů, které se dochovaly až do dnešních dnů. Dva z nich stojí například v Pražské ulici, na samém okraji náměstí Kašpara Šternberka.

Kulturními památkami byly prohlášeny dva jednopodlažní domy, které v minulosti utrpěly četnými požáry. Také z toho důvodu byly následně přestavěny tak, aby svými štíty navzájem sousedily. Tyto objekty nám dodnes ukazují, jak vypadalo město v barokním období a na počátku 19. století.

Černá kuchyně jako inspirace pro muzeum

Náměstí Kašpara Šternberka v Radnicích

V současné době se v jednom z těchto domů nachází restaurace a ve druhém kadeřnictví. Černá kuchyně, která se zde v minulosti vyskytovala, dala podnět k zamyšlení o možném doplnění expozice zdejšího městského muzea právě o černou kuchyni: "Počítá se s tím, že zde bude obnovena černá a bílá kuchyně, což znamenalo ve své době přechod z černé kuchyně s krbem a sazemi. Přechod na bílou kuchyni znamenal velkou revoluci v oblasti domácího vaření," uvedl spolupracovník Muzea Josefa Hyláka v Radnicích René Keller. Místostarosta Radnic František Blovský dodal, že je možné i to, že si zde návštěvníci muzea budou moci v budoucnu upéct například i chléb.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...