Dražba malířských palet zajistila peníze na opravu varhan v Manětíně

30. listopad 2015
Dražba malířských palet zajistila peníze na opravu varhan v Manětíně

Dobrovolníci se mohou pustit do opravy vzácných varhan v manětínském kostele sv. Barbory. Peníze na první fázi rekonstrukce získali díky benefiční aukci malířských palet.

Desítky tisíc korun vynesla benefiční aukce barevných malířských palet v Plzni. Peníze získal spolek Svět podle Jakuba, který usiluje o záchranu barokních varhan v kostele svaté Barbory v Manětíně. S opravou dobrovolníkům pomohly desítky výtvarníků nejen z Plzeňska, kteří pomalovali nebo jinak umělecky ztvárnili malířské palety. Některé z nich už mají nové majitele. Na benefiční aukci přišli do budovy Českého rozhlasu v Plzni kromě zachránců vzácných varhan i někteří autoři palet a asi dvě desítky dražitelů.

„Už se uskutečnilo mnoho menších jiných projektů, na kterých pracovali především studenti konzervatoře a už se nám podařilo i od drobných dárců a různě od lidí získat okolo 80 tisíc pro varhany u svaté Barbory, takže kdyby se nám podařilo získat ještě jednou takovou částku, tak bychom mohli začít s opravou cínových píšťal," vyjádřila své naděje před začátkem dražby Jana Roštíková ze spolku Svět podle Jakuba.

Do benefiční akce se zapojilo mnoho výtvarníků, jedním z autorů je ale i plzeňský architekt Jan Soukup. I on je pevně přesvědčen, že takové akce mají smysl.

„Je potřeba pomáhat památkám jakýmkoliv způsobem a když přijde takový dobrý nápad, že člověk je do toho úplně vtažený, tak já si myslím, že to je dobře," řekl Jan Soukup.

Vydražilo se třináct palet, dražit se budou i další

Na začátku akce si dražitelé a ostatní účastníci vyslechli pravidla a poté se strhl boj o jednotlivé palety. Částka, za kterou se vydražila hned první z nabízených palet, nebyla zrovna malá. Za sedm tisíc korun ji získal Zdeněk Kuťák z Plzně.

„Tahleta paleta to je trošku osobní věc, protože její autorka je paní Česáková a ta učila všechny mé tři dcery na lidové škole umění kreslit. Jedna z nich už má syna, takže u našeho vnuka v dětském pokojíčku bude viset tahleta paleta," uvedl Zdeněk Kuťák.

S nápadem vytvořit palety a dražit palety, a získat tak peníze na opravu varhan, přišla výtvarnice Jana Vacková. Zájem, který akce vyvolala, ji příjemně potěšil.

„Samozřejmě jsem byla plna očekávání, kolik se dostaví dražitelů a jaký bude zájem, ale překvapilo mě to a jsem spokojená," pochvalovala si Jana Vacková.

Desítky tisíc korun vynesla benefiční aukce barevných malířských palet v Plzni. S nápadem vytvořit palety a dražit palety, a získat tak peníze na opravu varhan, přišla výtvarnice Jana Vacková. Zájem, který akce vyvolala, ji příjemně potěšil

Aukce trvala necelé dvě hodiny, za třináct palet dali účastníci benefičního setkání 82 100 korun. Zbylé palety budou k mání na další benefiční aukci, která bude 17. prosince v prostorách koinonie Jana Křitele v Plzni-Liticích. Spolek Svět podle Jakuba se už může pustit do opravy cínových píšťal. Jejich rekonstrukce přijde minimálně na sto tisíc korun. Na kompletní opravu barokních varhan v manětínském kostele sv. Barbory ale spolek potřebuje přibližně čtyři miliony korun.

Fotografie z benefiční aukce barevných malířských palet najdete na našem facebooku.

Benefiční aukce „Na plzeňské paletě“ v sobotu proběhla v hale naší rozhlasové budovy. Výtěžek z prodeje originálních malířských palet, na kterých se podílela řada výtvarníků, přispěje k záchraně cenných barokních varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně. Dražbu moderoval Jan Kovařík, celková získaná částka se nakonec vyšplhala na 68.000 kč. Děkujeme vám!

 

Posted by Český rozhlas Plzeň on 30. listopadu 2015
Spustit audio
autor: Směna ČRo Plzeň