Empírový sekretář patří k tomu nejvzácnějšímu na tachovském zámku

23. prosinec 2022

Na tachovském zámku je toho k obdivování a prohlížení si jistě dost a dost. Podle tamního kastelána je ale jedním z nejvzácnějších exponátů, které zde návštěvníci mohou vidět, empírový sekretář z počátku 19. století.

Zavřený sekretář vypadá spíše jako středně velká skříň na nožkách. Když se však otevře, nabídne toho k vidění spoustu: „Na fotografii uvnitř máme zobrazenou poslední tachovskou kněžnu s jejími dvěma dětmi. Je tady vidět řada přihrádek a dokonce sošky ve stylu Řecka či Egypta. Šlo o reprezentativní část nábytku, který měl vydržet po dlouhá léta,“ začal s popisem kastelán tachovského zámku Pavel Voltr.

„Je zde také vidět takzvaná intarzie. Máme tady několik druhů dřeva: ořechové, mořené či ebenové, které se nachází především na výklopné desce. Je tu také taková rafinovanost, a to zrcadlo, které odráží polovinu rozety. Zrcadlo pak vytváří iluzi, že je rozeta kompletní,“ řekl Voltr.

U sekretáře sedávali zejména tři význační muži tachovského panství, tedy Alfred I., Alfred II. a Alfred III. Windischgrätz, a jejich ženy. Psali zde například dopisy a podepisovali nejrůznější listiny a dokumenty, které si následně mohli uschovat v šuplatech a přihrádkách sekretáře.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio