Empírový sekretář patří k tomu nejvzácnějšímu na tachovském zámku
Na tachovském zámku je toho k obdivování a prohlížení si jistě dost a dost. Podle tamního kastelána je ale jedním z nejvzácnějších exponátů, které zde návštěvníci mohou vidět, empírový sekretář z počátku 19. století.
Zavřený sekretář vypadá spíše jako středně velká skříň na nožkách. Když se však otevře, nabídne toho k vidění spoustu: „Na fotografii uvnitř máme zobrazenou poslední tachovskou kněžnu s jejími dvěma dětmi. Je tady vidět řada přihrádek a dokonce sošky ve stylu Řecka či Egypta. Šlo o reprezentativní část nábytku, který měl vydržet po dlouhá léta,“ začal s popisem kastelán tachovského zámku Pavel Voltr.
„Je zde také vidět takzvaná intarzie. Máme tady několik druhů dřeva: ořechové, mořené či ebenové, které se nachází především na výklopné desce. Je tu také taková rafinovanost, a to zrcadlo, které odráží polovinu rozety. Zrcadlo pak vytváří iluzi, že je rozeta kompletní,“ řekl Voltr.
U sekretáře sedávali zejména tři význační muži tachovského panství, tedy Alfred I., Alfred II. a Alfred III. Windischgrätz, a jejich ženy. Psali zde například dopisy a podepisovali nejrůznější listiny a dokumenty, které si následně mohli uschovat v šuplatech a přihrádkách sekretáře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.