Fakultní nemocnice zřídila na onkologickém oddělení nové centrum pro ambulantní pacienty

28. březen 2007

Až dvojnásobek dosavadního denního počtu ambulantních pacientů s rakovinou může nyní ošetřit onkologické a radioterapeutické oddělení plzeňské fakultní nemocnice. S pomocí sponzorů nemocnice zřídila nové centrum pro ambulantní pacienty, kteří mohou po aplikaci chemoterapie odejít domů. Dosud měla onkologie pro tyto lidi k dispozici šest lůžek, nově otevřené centrum jich má 15. Primář onkologie Jindřich Fínek je přesvědčen, že se podaří i výrazně zkrátit doby čekací doby na zahájení léčby chemoterapií.

Hlavním přínosem nového centra je kromě zvýšení kapacity také větší komfort a co nejmenší psychické zatížení pacientů. V centru pobývají jen několik hodin a pak mohou odejít domů do prostředí, kde se cítí lépe. Až dosud se ambulantní zákroky prováděly v prostorách, kam kromě léčených lidí například přicházeli také pacienti pro léky. Denně jich prošlo jednou místností až kolem 70, jen zhruba necelá desítka chodila na chemoterapie, což bylo velmi nevýhodné i imunologicky.

Lékař a pacient

Plzeňský kraj je hned po Praze na předním místě ve výskytu rakoviny. Plzeňská onkologie ročně přijme 1400 nových pacientů. To je šest až sedm denně. Nejčastější jsou rakoviny prsu a plic. Nové centrum pro ambulantní onkologii potřeby nemocnice plně pokryje. Některé chemoterapeutické cykly trvají podle primáře Fínka jen několik minut, jiné i osm hodin. Na jednom lůžku se tak může během dne vystřídat i víc pacientů.

V Plzeňském kraji jiná onkologie není. Plzeňská klinika přebírá i některou vysoce specializovanou péči ze sousedního Karlovarského kraje. Šance, že by v regionu v dohledné době vznikla nová onkologie, je podle Fínka nepatrná. Aby byla klinika patřičně vybavená, začínaly by náklady, podle jeho odhadu, nejméně na půlmiliardě.

Lékař a pacient
autor: mkl
Spustit audio