Felixův turistický klub pořádá výlety pro lidi s duševním onemocněním i poruchou autistického spektra

26. září 2023 10:05, aktualizováno

Zpříjemnit život lidem s duševním onemocněním a s poruchou autistického spektra – právě o to se snaží členové plzeňského Felixova turistického klubu. Několik z nich se každý týden, za každého počasí a bez nároku na odměnu vydává s klienty na výlety napříč Plzeňským krajem.

Felixův turistický klub na zámku Kozel

„Pracovali jsme s kolegy v sociální službě, která se transformovala a částečně uzavřela. Někteří klienti zůstali ze dne na den doma. A tak nás napadlo založit turistický klub, abychom je mohli alespoň jednou týdně vzít někam ven,“ uvádí Alena Horová, koordinátorka volnočasových aktivit pro lidi s postižením a jedna ze zakladatelek spolku. Lidé s duševním onemocněním často trpí samotou. V klubu mají možnost najít si přátele, pohyb a pobyt venku zároveň pomáhají k jejich pohodě. Navíc si v době, kdy jsou klienti na výletě, mohou odpočinout pečující osoby.

Felixův turistický klub na zámku Kozel

Cíle výletů vymýšlejí sami účastníci. Na podzim by se rádi podívali na Radyni nebo na naučnou stezku do Zábělé. „Máme skupinu stálých klientů, již jsou prakticky na každém výletu, jiní jezdí jednou měsíčně. A pak máme ještě takové spřízněné klienty, kteří nezvládnou být delší čas ve velké skupině nebo někam vyjet. Takže si třeba jednou za rok uděláme výlet k nim,“ popisuje jeden z dobrovolníků, který vyráží na každotýdenní výpravy, Josef Hlaváček.

Spektrum aktivit, které klub nabízí, je široké, každý si zde najde to své. Klub nicméně nepatří mezi sociální služby, nenajdeme ho v žádném dotačním profilu. Funguje tedy především díky darům, a to jak od firem, tak jednotlivců. Každý příspěvek pomůže.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio