Festivalová atmosféra – ta se musí zažít!
Mrzí vás, že léto je pryč a s ním i hlavní sezóna folklorních festivalů a slavností? Máme pro vás dobrou zprávu: na několika folklorních festivalech v našem kraji jsme letos natáčeli a během měsíců září a října vám nabídneme výběr toho nejlepšího, co naše rozhlasové mikrofony na festivalových scénách zachytily. Dnes vás zveme k poslechu hned dvou dílů ohlédnutí za letošním 21. Mezinárodním folklorním festivalem CIOFF PLZEŇ 2017
21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF PLZEŇ 2017 proběhl v Plzni a na dalších místech ve dnech 7. – 11. června 2017. Na hlavní festivalové scéně U Branky jsme natáčeli v sobotu 10. června „Večerní muzikantské dostaveníčko“ – pořad českých a zahraničních lidových muzika a zpěváků, který vznikl ve spolupráci s Národopisným muzeem Plzeňska. Zatímco v loňském roce se v rámci této spolupráce na plzeňské festivalové scéně představovaly vzácné, historické kroje Plzeňska z muzejních sbírek, letos se z muzejních depozitářů na denní světlo v rámci festivalu podívaly historické hudební nástroje.
Pastýřská trouba, mořská ulita i krátké housle – zapomenutá krása hudebních nástrojů z Plzeňska
Replika pastýřské trouby z konce 19. století, trouba proti mračnům z mořské ulity, historický klarinet, krátké housle z poloviny 19. století nebo dudy vyrobené v roce 1909 – všechny tyto vzácné hudební nástroje se podařilo během pořadu přímo na festivalové scéně rozeznít. Velkou zásluhu na tom má dudák, výrobce dud a opravář hudebních nástrojů Jaromír Konrády, který nástroje citlivě zrestauroval a dokázal jim po více než 100 letech vdechnout nový život.
Těrchovská muzika, cimbál nebo řecké rytmy?
Kromě historických hudebních nástrojů ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska se během pořadu představily i lidové muziky zúčastněných souborů – konkrétně plzeňské muziky souborů Jiskra a Mladina, Cimbálová muzika Jaroslava Pavlíka doprovázející soubor Světlovan z Bojkovic, těrchovská muzika slovenského souboru Rozsutec ze Žiliny, lidová muzika souboru Zemplín, Michalovce, italská skupina Eco Tra T Torrioni, bretonští muzikanti souboru Cercle celtique Gwen Ha Du, muzika amerického souboru American Rhytm Folk Ensemble nebo řečtí muzikanti souboru Laografiki – Archeologiki Eteria Elassonas. Připomeňte si je díky záznamu v jedinečné festivalové atmosféře!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Důsledky pro Ukrajinu, kdo je viník a jak probíhá evakuace. Pět otázek k protržené Kachovské přehradě
-
Znásilnění se v Česku trestá nejpřísněji po vraždě. Mezi stranami je teď shoda na rozšíření definice
-
ONLINE: Kachovská přehrada je zničená. Hladina se místy zvedla o jedenáct metrů, píše ruská agentura
-
Největší důvěry Čechů se těší Pavel, následuje Okamura s Babišem, ukázal průzkum CVVM